Aktuality

S Meleščenkom prišla zmena, so zmenou víťazstvá

Hneď v úvodnom kole Inter Bratislava naznačil, že hoci pracuje s  nižším rozpočtom než po minulé roky a zásadne zmenil klubovú filozofiu, nebude ľahkou korisťou pre ligových predátorov. Lenže po návrate Olega Meleščenka, ktorý na Pasienkoch pôsobil naposledy pred piatimi rokmi, sa sami interisti stali predátormi. Na prelome rokov 2020 a 2021 za osem dní zdolali prvé tri mužstvá SBL. Pod taktovkou ruského kouča žijúceho na Slovensku vyhrali päť zo siedmich stretnutí.

Už pred Vianocami mali na lopate Spišskú Novú Ves, no napokon prehrali 75:79 po predĺžení. Potom, deň po Sviatkoch, triumfovali v Leviciach na palubovke lídra 89:67, v predposledný deň starého roka doma aj po druhý raz v sezóne zdolali tretí Lučenec 66:58, no a uplynulú nedeľu úspešne zložili reparát, keď nad aktuálne druhými spišskonovoveskými Rytiermi vyhrali 68:59. Pritom im chýbali skúsení reprezentanti Richard Körner a Jaroslav Musil a šiesti z desiatich hráčov, ktorých mal kouč Meleščenko k dispozícii, ešte ani nie sú plnoletí!

Michael Fusek priznáva, že v šatni pred zápasom rezonovala práve spomínaná prehra na Spiši. „Asi najviac zavážila naša obrana. Dosť sme sa pozerali na stretnutie, ktoré sme hrali nedávno v Spišskej a dobre sme vedeli, že si musíme dať pozor hlavne na obranu pri pick and rolle, pri clonách. Na to sme sa sústredili, aby nám potom Mišo Čekovský a Mišo Baťka nedávali ľahké koše, ako sa nám stávalo v Spišskej, a tiež, aby rozohrávači nedávali strely po clonách,“ vraví autor 11 bodov, 14 doskokov a 5 doskokov a potvrdzuje, že žlto-čierni mali extra motiváciu: „Motivácia tam isto bola. Vedeli sme, že nemáme Riša Körnera a Jara Musila a musíme hrať o to agresívnejšie a vyplatilo sa. Pritlačili sme na nich v obrane. Vytvárali sme tlak na loptu a oni robili chyby, z ktorých sme sa snažili dávať koše.“ O kurióznej situácii, keď vo veku 25 rokov patrí 224 cm vysoký reprezentačný pivot medzi najskúsenejších, Fusek hovorí: „Je to veľký rozdiel oproti minulým rokom, keďže v Interi to bolo naopak, v kádri bolo oveľa viac starších. V kabíne si rozumieme. Tiež sú to basketbalisti, máme sa o čom spolu pozhovárať. Takže je to v pohode, ale hlavne je to o basketbale a oni ho vedia hrať. Na to, koľko majú rokov, podávajú super výkony.“

Nedá sa prehliadnuť, že pod taktovkou kouča Meleščenka vidno v hernom prejave Interu poriadok, disciplínu a rozdelenie úloh, čo za jeho španielskeho predchodcu Alberta Blanca Vilu, nebolo také markantné. Exponent ruskej trénerskej školy, ktorý (najmä ako asistent) zbieral skúsenosti v európskych pohároch, VTB lige a krátko aj pri ruskej reprezentácii, odvádza v Bratislave dobrú prácu. A je to vidno. On však vraví: „Nejaké dobré veci už vidím, ale potrebujeme, aby mladým ešte viac stúplo sebavedomie. A ja dúfam, že po tomto zápase im stúpne, pretože Spišská je jeden z lídrov slovenského basketbalu a pre nás je to dôležité víťazstvo. Musíme však makať ďalej a nepremýšľať o tom, že teraz sme na tom, teoreticky, dobre. Naopak, stále to musí byť krok za krom, stále vpred, lebo je toho veľmi veľa, čo musíme naďalej zlepšovať.“

O Interi, ktorý ako úradujúci majster (titul vyhral ešte v roku 2019) na chvíľu padol až na poslednú siedmu priečku a aktuálne je piaty, sa odrazu hovorí a píše ako o jednom z čiernych koní SBL, ako o vážnom adeptovi na medaily. Kouč Meleščenko, ktorý na jednej strane buduje sebavedomie mladých hráčov – nielen verbálne, ale aj tým, aký priestor a zodpovednosť im dopraje – musí na druhej strane držať svoj kolektív pri zemi. Prezrádza, ako na to: „Len komunikovať. Je to vždy o dôvere medzi trénermi a hráčmi. Ak chceme byť dobrý tím, musíme na každý zápas nastupovať na sto percent. Nikdy si nenamýšľať, že sme lepší. Chceme makať, lebo dobrý tím poznáte aj podľa toho, že ak sa mu momentálne nedarí v útoku, v obrane stále maká a robí to isté, čo si pripravil pred zápasom.“

Úvahy, kam až to mladý tím Interu môže v aktuálnom ročníku dotiahnuť, považuje Oleg Meleščenko za predčasné: „My sa pripravujeme tak, aby sme sledovali náš prvý cieľ – dostať sa do play-off. A tam uvidíme. Je to aj otázka toho, že dnes ste hore, zajtra môžete byť dole. Uvidíme, ako zareagujeme, keď začneme prehrávať. Ako sa s tým dokážeme vyrovnať. Vždy je to otázka psychológie. Tá tvorí veľkú časť basketbalu. Hráčov treba niekedy pridržať pri zemi. Ak sa to naučia aj sami, je to len dobré, ale aj tak budeme s nimi o tom vždy hovoriť.“

X

X

AKO SI POČÍNALI PO REŠTARTE

Na prelome októbra a novembra sa v karanténe pre ochorenie covid-19 postupne ocitli Handlová, Svit a Spišská Nová Ves. Aby nebolo ohrozené účinkovanie reprezentácie v novembrovej predkvalifikácii MS 2023, SBL si dala prestávku. Znova sa rozbehla od 2. decembra. Po „reštarte“ majú najlepšiu bilanciu Levice (6 víťazstiev – 2 prehry, predtým 7-4), nasledujú Inter (5-2, predtým 3-7) a Svit (5-2, predtým 4-5). Za nimi Lučenec (3-4, predtým 7-4), Spišská Nová Ves (3-6, predtým 9-2), Handlová (3-6, predtým 2-7) a Prievidza (1-4, predtým 3-6).

X

X

X
Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri