Aktuality

Zmeny zasiahli nielen ligu ale aj domáci pohár

Ako prví sme už minulý týždeň informovali, že ak sa nič nečakané nezomelie, na basketbalovú mapu sa vráti Nitra a Niké Slovenská basketbalová liga tak bude mať opäť nováčika. Zároveň sa v nej v ročníku 2023/24 predstaví nepárny počet účastníkov – bude ich deväť: BK Levickí Patrioti, BC Komárno, Spišskí Rytieri, BK Iskra Svit, BKM Lučenec, BK Inter Bratislava, BC Prievidza, MBK Handlová a ZŠK Slávia SPU Nitra.

Od počtu družstiev štartujúcich v súťaži sa odvíja aj počet kôl v základnej časti. Tá sa začne skôr ako obvykle – už v sobotu 23. septembra – a celkovo ponúkne 36. kôl. Z nich posledné príde na rad až v sobotu 6. apríla 2024. O týždeň neskôr vypuknú boj play-off. Každé z družstiev odohrá po 32 stretnutí, v každom kole bude mať pritom jedno z nich voľný žreb.

Prvé kolo vyraďovacej časti by sa malo opäť týkať aj víťaza základnej časti, ktorý mal v posledných ročníkoch vo štvrťfinále voľno a zapájal sa až v semifinále, a malo by sa hrať na tri víťazstvá, od 13. do 20. a v prípade potreby až do 25. apríla. Druhé kolo odštartuje 27. apríla a skončí sa najneskôr 9. mája. Pre finále, hrané na tri víťazstvá, sú vyhradené termíny od 11. do 25. mája. Presné termíny sú ešte predmetom diskusie, keďže mužské kluby sú prístupné zmenám vyvolanými prípadnými priamymi televíznymi prenosmi.

Základnú časť aj tento rok pretne tzv. asociačný termín vyhradený pre reprezentačné stretnutia. Na programe je od 19. do 27. februára. Víkend tesne predtým je v zápasovom kalendári vyhradený pre finálový turnaj Česko-slovenského pohára. Ten sa bude týkať štyroch slovenských a štyroch českých družstiev najvyššie umiestnených v domácich súťažiach po polovici základnej časti. A hrať sa bude aj o umiestnenie, pričom platí, že celkový víťaz získa Česko-slovenský pohár. Za víťaza Slovenského pohára pre ročník 2023/24 bude považované to družstvo, ktoré sa na Final Eight umiestni najvyššie. Detto za víťaza Českého pohára.

Ešte o čosi skôr, v sobotu 27. januára, by sme sa mohli dočkať obnovenia tradície exhibičných All-Star zápasov. Ak sa tento zámer zrealizuje, je možné, že ho bude hostiť zrekonštruovaná hala na bratislavských Pasienkoch.

X

PROGRAM ÚVODNÉHO KOLA

l SOBOTA 23. SEPTEMBRA: Levice – Spišská Nová ves, Prievidza – Lučenec, Komárno – Nitra, Inter – Svit. Handlová má voľno. 

X

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri