Superfinále EYBL

European Youth Basketball League vrcholilo svoju sezónu a naši starší žiaci dostali jedinečnú možnosť vycestovať na toto prestížne podujatie. Čo je EYBL za ligu si môžete prečítať v článku http://www.bkinter.sk/starsi-ziaci-v-superfinale-eybl-a23-434. Po neúčasti družstva HSC Roma, boli naši starší žiaci pod vedením trénera Karola Wimmera nominovaní na Superfinále EYBL, čo je fáza súťaže, kde sa stretnú najlepšie družstvá EYBL (východoeurópska „ruská“ vetva) a dva najlepšie celky EYBL CE (stredoeurópsky región), ktorého sme boli súčasťou aj my. Superfinále sa konalo v termíne 3.-5.mája lotyšskom hlavnom meste Riga. Na toto superfinále postúpilo desať družstiev.

Prvý zápas mali Interisti na programe 3.mája proti celku Alytus SRC (Alytus Litva), ktoré bojovalo v prvej divízií súťaže EYBL. Prvá desaťminútovka lepšie vyznela pre súpera, ktorý sa ujal vedenia 24-20. Naši chlapci hnaní túžbou ukázať svoje schopnosti pred špičkou Európy sa vyburcovali k skvelému výkonu v druhej štvrtine, ktorú vyhrali o desať bodov a na polčasovú prestávku odchádzali s náskokom šiestich bodov. Ani 15 minútová prestávka nezastavila naše úsilie, ba naopak v tretej desaťminútovke sme pokračovali v našej efektívnej hre. Premenili sme až 4 pokusy spoza trojkového územia. K tomu sa pridali aj ľahké koše z pod koša a náš náskok razom narástol na 17 bodov. Súper však nezložil zbrane a v poslednej štvrtine sa pokúsili otočiť priebeh zápasu na svoju stranu. Naši žltočierni chlapci však už nedovolili žiaden zvrat a pripísali si výhru v pomere 93-82. Bodovo sa darilo hlavne dvojici Martin Koller a Zsolt Boros, ktorí spolu zaznamenali až 48 bodov. Treba vyzdvihnúť aj veľkú bojovnosť Ondreja Kapustíka, ktorý vypichol až osem lôpt súperovi. Touto výhrou starší žiaci postúpili do bojov o posledné dve miesta v semifinálovej skupiny, nakoľko v nej boli dopredu nasadené dve družstvá BC Zalgiris Kaunas a SKM EMSI Vilnius.

V druhom zápase narazili Interisti na ruský celok BC Lokomotiv Kubajn. Úvodných 10minút zápasu patril našim chlapcom, ktorí dokázali nastrieľať húževnatému súperovi až 26 bodov. Najviac sa presadzovali z vymedzeného územia. Moskovskí rovesníci však nabrali druhý dych a ovládli druhú štvrtinu, ktorú vyhrali o 13 bodov a dostali sa tak do 5 bodového vedenia. Druhý polčas bol v znamení rýchleho basketbalu na oboch stranách palubovky. Chlapci bojovali o každú jednu loptu, či už pod vlastným, alebo súperovým košom. Tretia desaťminútovka lepšie zvládli žltočierni, ktorí znížili náskok súpera len na 3 body. Do poslednej desaťminútovky naši starší žiaci nastupovali s jasným cieľom postúpiť vo vyraďovacích bojoch ďalej a dokázať, že právom boli nominovaní na tento turnaj. Opäť sa hral veľmi vyrovnaný basketbal. Naši chlapci cítili príležitosť a do poslednej štvrtiny hrali s vyspelým súperom vyrovnanú partiu. Koniec riadneho hracieho času patril našim, ktorým sa podarilo nepriaznivý vývoj zápasu zvrátiť a vynútili si tak predĺženie. V tom sa viac darilo nášmu súperovi, ktorý si vytvoril 5 bodový náskok a ten si udržali až do posledného klaksónu. Interisti tak padli do bojov o piatu priečku v Superfinále.

Posledný zápas sme odohrali proti slovinskému družstvu KK Grosupije. V tomto zápase už naši chlapci nenašli potrebné sily, ktoré stratili v predchádzajúcich výborných zápasoch. Súperovi sa podarilo vyhrať tri zo štyroch štvrtín, čo znamenalo ďalšiu prehru pre našich chlapcov. Aj napriek celkovému šiestemu miestu sme z turnaja neodišli smutní. Práve naopak, to že si nás vybrali ako náhradníkov je jasným dôkazom toho, že naša mentalita je nastavená správnym smerom.

Chlapcom ďakujeme za vzorné reprezentovanie klubu a prajeme im veľa úspechov na majstrovstvách Slovenska, ktoré sa budú konať 24. až 26. mája 2019.

Na záver Vám prinášame aj rozhovor s trénerom Karolom Wimmerom, ktorý zhodnotil účinkovanie nášho družstva v Superfinále EYBL:

„Na naše účinkovanie v Rige sa dá pozrieť z dvoch pohľadov. Jeden je ten, že sme dostali možnosť ísť na turnaj na aký sa pozvania neopakujú a odohrali sme tri vyrovnané zápasy aké nehrávame často počas sezóny. Mali sme možnosť vidieť a na vlastnej koži sa merať s hráčmi vyspelých basketbalových krajín ako sú Litva a Rusko, Slovinsko a Lotyšsko - čiže mládežnícka A skupina. To považujem za perfektnú a vynikajúcu skúsenosť.

Druhý pohlaď je ten, že skúseností máme už dosť a opäť raz sme  pred príležitosťou zlyhali a nevykročili von z priemeru. Mali sme možnosť ukázať našu kvalitu a individuálne schopnosti, ktoré v našich hráčoch sú, pretože sme v atribútoch basketbalových schopností, fyzickej pripravenosti ci rýchlosti boli na rovnakej úrovni ako súperi.

Rozhodujucim faktorom bola  slabšia mentálna odolnosť našich hráčov, ktorá sa prejavila v tom, že niektorí hráči, ktorí sú piliermi tohto družstva zahrali hlboko pod svoje možnosti, a  ktorá má priamy vplyv na koncentráciu a hernú disciplínu v rozhodujúcich momentoch zápasov. U nás sú 15 roční stále poväzovaní za deti. Pri hráčoch našich súperov som však ten pocit zo správania sa mimo ihriska  ani z herného prejavu nemal. Z toho vyplýva, že svoju emočnú labilitu prameniacu z veku a svoje športové ciele zvládajú lepšie. Moja otázka je prečo?

Na celom turnaji sa hralo 4x10 minút čistého času a  celoplošná agresívna osobná obrana,  ktoré sú na Slovensku považované za obmedzujúci faktor basketbalového rozvoja a rastu hráčov.“

Alytus SRC – BK Inter Bratislava 82 – 93
(24-20, 17-27, 19-30, 22-16)