41. kolo: Svit – Inter 87:71

Iskra Svit – Inter Bratislava 87:71

(25:20, 19:21, 22:13, 21:17)

So Svitom na diaľku bojujeme o tretiu priečku po základnej časti. Teraz sa tento boj preniesol do priamej konfrontácie. Tá sa však neskončila podľa predstáv žlto-čiernych. Podstatné však je, že šancu na reparát budú mať už v stredu, keď rovnakého súpera privítajú doma v Eurovia Aréne.

PRVÁ ŠTVRTINA. A zase ten úvod! Už počas prvej štvrtiny interisti dovolili domácim odskočiť na dvojciferných 23:13. Našťastie, rýchlo sa spamätali, a tak prvú časť prehrali „len“ 20:25.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Počas druhej časti sa interisti dívali Sviťanom na chrbát, prehrávali najviac o 8 bodov. V 19. minúte po dvoch šestkách Lautara Lópeza sa však Bratislavčania dočkali vyrovnania a na krátko sa dostali aj do vedenia 41:40. Domáci Daquaise Andrews sa následne postaral o to, že Sviťania vyhrali prvý polčas 44:41.

TRETIA ŠTVRTINA. Po zmene strán, od vyrovnaného stavu 50:50, prišla pre Inter pohroma: opakovane nedokázal zastaviť Podtatrancov a keďže sám v tomto úseku toho vpredu, až na nepresné pokusy a zbytočné straty, toho moc nevymyslel, pustil domácich do trháku. Tí pred záverečnou časťou vyhrávali 66:54.

ŠTVRTÁ ŠTVRTINA. Domáci si neprivodili žiadne komplikácie, nepoľavili, vzdialili sa až na 85:66 a napokon zvíťazili jednoznačne 87:71.

REČ ŠTATISTÍK. So Svitom máme pred poslednou vzájomnou konfrontáciou bilanciu 3-2 a doma sme mu nepodľahli celé roky... Domáci boli lepší v doskokoch (39-35), asistenciách (20-9), mali podstatne menej strát (16-24)... Opäť nám príliš nešli trojky, premenili sme len 5 z 22 striel... Michael Fusek utvoril nové sezónne maximum, keď doskočil 21 lôpt. K tomu pridal 16 bodov. Najlepším strelcom bol 22-bodový Lautaro López, s 19 mu asistoval Arnas Beručka. Nik iný nedosiahol dvojciferný nástrel...

ČO ĎALEJ? Treba rýchlo nabrať sily, pretože už na veľkonočný pondelok sa Inter predstaví v Leviciach. V stredu doma, v Eurovia Aréne, privíta Sviťanov a v sobotu zakončí svoje účinkovanie v základnej časti ročníka 2020/21 zápasom proti Prievidzi.

SVIT: Andrews 18, Green 16, Baker 15, Mokráň 5, Baldovský 2 (Avramovič 23, Turza 6, Parsons 2, Horváth 0).

Tréner: R. Ištvánik.

INTER: López 22, Beručka 19, Fusek 16, Körner 4, T. Malovec 4 (M. Malovec 3, Shelton 2, Galata 1, Koller 0).

POVEDALI PO ZÁPASE

Róbert IŠTVÁNIK (tréner Svitu): „Potrebovali sme pred play-off, hlavne z psychologického hľadiska, doma vyhrať. Vieme, že zápasy proti Interu nie sú nikdy ľahké, čo sa aj potvrdilo. Do polčasu bolo všetko vyrovnané, i keď sme tam spravili niekoľko chýb, najmä keď sme sa dostávali do laufu, tak sme v útoku opäť prestali hrať to, čo máme. Utekali sme k hre jeden na jedného, ale našťastie sme to vedeli stopnúť, či už nejakým oddychovým časom, alebo striedaním. Myslím si, že rozhodla energia a agresivita v obrane, lepšie sme využili našu rotáciu. Dohodli sme sa na tom, že každý bude prioritne makať v obrane a čo príde v útoku, to príde niekedy aj samé. Chalani videli, že keď sa spoľahnú na dobrú defenzívu, budú hrať tvrdo a agresívne celý zápas, nezáleží na tom, koľko budeme mať faulov. Musíme hrať od podlahy, tvrdo celých 40 minút, pretože vtedy vidieť aj výsledok.“

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Prvá vec je, že to hodnotím zle, pretože sme prehrali. Druhá vec, chcem povedať, že Svit bol veľmi agresívny v obrane a zatlačil našich lídrov tak, že tí sa vôbec nedokázali presadiť a stratili potom rozohrávku i rozum. Stále hrať jeden na jedného nie je náš štýl. Nemôžeme sa vyhovárať na to, že sme mladý tím, ale to, čo sme tu hrali, to je katastrofa. Najviac sa mi nepáči, že sme sa rozsypali ako dom z kariet. Gratulujem Svitu, hrali oveľa agresívnejšie a tým pádom nás zlomili, lenže my sme boli pripravení na takýto tvrdý zápas. Vyzeralo to však tak, že naši hráči skončia oveľa rýchlejšie. Na druhej strane, za výsledok je vždy zodpovedný tréner, takže je to na mne. Musíme makať, musíme pokračovať a hľadať aj v tomto, pre nás zlom zápase, dobré veci, od ktorých sa môžeme trochu posunúť dopredu.“