Znova sme si poradili s majstrom!

INTER BRATISLAVA – SPIŠSKÍ RYTIERI 88:82

(18:24, 23:19, 24:12, 23:27)

Chvíľami to bolo oku lahodiace basketbalové divadlo, chvíľami nervózna bitka dvoch tabuľkových susedov. Podstatné však je, že úradujúci majster a držiteľ pohára v Pezinku neuspel ani na druhý pokus. Inter totiž po víťazstve 84:65 z úvodného kola aj v predohrávke kola s poradovým číslom 15 zdolal Spišských Rytierov opäť. Tento raz 88:82.

PRVÝ POLČAS. Úvodnú štvrtinu poznačili viaceré „nevynútené“ chyby a nepresnosti na oboch stranách. Družstvá sa viackrát vystriedali vo vedení, opakovane svietil na tabuli „egal“. V koncovke periódy však Spišiaci odskočili na 24:16, čo bolo ich najvyššie vedenie v zápase, a napokon ju vyhrali 24:18. Aj v druhej časti bolo o 8, keď Rytieri vyhrávali 29:21, ale trvalo len chvíľu a domáci sa dotiahli na 28:29. Hostia sa znova dokázali odpútať, ale už nie na rozdiel viac ako dvoch trojok. Koniec prvého polčasu síce poznačila nervozita a kontroverzne udelená technická chyba Timovi Malovcovi, ale Inter šiel na prestávku len s minimálnou stratou 41:43.

DRUHÝ POLČAS. Už veľakrát sme počas tejto sezóny lamentovali nad nezvládnutou treťou štvrtinou v podaní žlto-čiernych. Teraz nemáme dôvod. Nielen, že im nedošla para, ale vďaka zlepšenej obrane a celkovo disciplinovanejšiemu výkonu si postupne vybudovali dvojciferný náskok. Ten na začiatku štvrtej desaťminútovky narástol na 67:55 a hoci Spišiaci urputne bojovali, zároveň sa vlastnými chybami pripravili o možnosť niečo ešte s výsledkom spraviť. Interisti kontrolovali dianie. Keď potrebovali nájsť odpoveď, našli ju. Keď potrebovali súpera zastaviť, obvykle sa im to podarilo. V koncovke zvládli vojnu nervov a zaslúžene zvíťazili 88:82.

REČ ŠTATISTÍK. Inter viedol v stretnutí len 17 minút 20 sekúnd, kým hostia 18 minút 45 sekúnd... Vo väčšine kľúčových štatistík to bolo viac-menej vyrovnané, súpera sme však na doskoky preskákali 39-30, na útočné dokonca 15-7... Rivali dovedna nazbierali 33 strát, z toho Bratislavčania 16... Obrovský rozdiel bol v príspevku hráčov z lavičky, keď náhradníci Interu prispeli 3 bodmi, kým Spišiakom pomohli až 35 bodmi... Zaujímavé je, že obaja súperi potiahli maximálne osembodovú šnúru a kým domáci viedli aj o 12 bodov, hostia maximálne o 8... Dvaja naši hráči dosiahli double-double: Džiugas Slavinskas za 21 bodov a 11 doskokov, Jure Zubac za 13 bodov a 12 doskočených lôpt. Ivan Gandia-Rosa prispel 19 bodmi a 8 asistenciami, Trevor Blondin nastrieľal rovnako 19 bodov. Dvojciferný bol aj Timo Malovec, autor 13 bodov...

ČO ĎALEJ? Družstvo má len minimum času na oddych a regeneráciu, pretože už tento štvrtok ho čaká posledné vystúpenie v B-skupine Alpsko-jadranského pohára. Doma, v Pezinku, si to žlto-čierni rozdajú v priamom súboji so slovinským Senčurom o postup do štvrťfinále nadnárodnej súťaže. Začína sa v netradičnom čase už od 15:00 a duel bude v priamom prenose zrejme vysielať televízia Joj Šport.

V Niké SBL nastúpia Bratislavčania 29. decembra v Leviciach proti domácim Patriotom. Ďalší súboj by potom mali odohrať až 5. januára, keď si v Pezinku zmerajú sily s BKM Lučenec.

INTER: Slavinskas 21, Gandia-Rosa 19, Blondin 19, T. Malovec 13, Zubac 13 (M. Koller 2, Orihel 1, Randuška 0, M. Malovec 0).

SNV: Gavrilovič 14, Stevanovič 13, Hlivák 13, Dennis 4, Antoni 3 (Morsell 18, Baťka 15, Richardson 2).

Tréner: S. Svitek.

TH: 20/16 – 19/12.

FAULY: 19 – 22.

5 FAULOV: 32. Stevanovič, 40. Baťka.

TCH: 20. T. Malovec – 31. Stevanovič, 35. tréner hostí, 40. Gavrilovič.

TROJKY: 30/10 – 21/8.

DIVÁCI: 0.

ROZHODCOVIA: Doušek, Izák, Uhrin.

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Edgars JAUNZEMS (asistent trénera Interu): „Bol to trocha chaotický zápas. A povedal by som, že chvíľami aj troška škaredý, lebo z oboch strán sme videli dosť chýb. Často sme strácali loptu, ako pri prihrávkach, tak aj pri driblingu – obvykle hlúpymi chybami. Dokázali sme ten počet ale znížiť v druhom polčase, a to nám dopomohlo k víťazstvu. Trochu sme sa upokojili, zlepšili pohyb lopty. Dôležité bolo, že do tretej štvrtiny sme vyrukovali s dobrou energiou. Pritom tretia štvrtina je často najdôležitejšia, lebo tím, ktorý sa najrýchlejšie vráti do hry a vytvorí si aspoň sedem až desaťbodový náskok, obvykle víťazí. Nám sa to podarilo a bolo to veľmi dôležité. Klobúk dole pred hráčmi. Hoci sme sa dopustili obvyklých chybičiek, vybojovali sme víťazstvo a to sa počíta.“

Erich KORFANTA (asistent trénera SNV): „Prišli sme do Pezinka, samozrejme, s ambíciou zvíťaziť. Pripravovali sme sa na silnú stránku Interu, ktorou je útočný doskok. Vôbec sa nám to ale nepodarilo pokryť. Dvoch hráčov, o ktorých sme dobre vedeli, akí sú v tejto činnosti úspešní, sme vôbec nepokryli. Päť ľudí, ktorí za Inter odohrali takmer celý zápas, sa dostalo na minimálne trinásť bodov. To sa tiež nesmie stávať. Musíme z tých piatich nosných minimálne dvoch hráčov zastaviť. To sa nám doma, v Spišskej, podarilo, ale tu sa nám to vôbec nepodarilo. V druhom polčase sa nám trocha rúcal systém, hráči akoby mu prestali veriť a až príliš verili jeden druhému. Pokračovali sme v rovnakých chybách. Trocha sme sa nakopli zónovou obranou, mali sme šancu – podľa mňa aj na zvrat – ale niektoré nezmyselné prihrávky a zbytočné chyby nám neprispeli k pohode. K tomu ešte aj nervozita v závere... nám prospela menej ako Interu, prestali sme sa sústrediť na našu hru. Škoda, že sme tu nedokázali spraviť viac, ale liga je ešte dlhá a vyzerá to tak, že s Interom sa možno stretneme aj v Alpsko-jadranskom pohári.“