Aktuality

Návrat legendy: taktovku po tretí raz prevezme Aramis

Inter Bratislava v uplynulých dňoch začal prezentovať prvé mená, ktoré budú tvoriť hráčsky káder pre nadchádzajúcu sezónu 2024/25. Nezodpovedaná však zostávala otázka, kto povedie žlto-čiernych z pozície hlavného trénera a ako bude vyzerať skladba trénerského štábu. V kuloároch sa spomínali viaceré mená, no najčastejšie z nich sa skloňoval návrat Aramisa Nagliča. Teraz môžeme oficiálne potvrdiť túto informáciu. Skutočne, vracia sa legendárny rodák z Rijeky, ktorý v auguste oslávi už 59. narodeniny.

Aramis Naglič je slovenským fanúšikom dobre známy už viac ako štvrťstoročie. Ešte ako hráč bol členom chorvátskej reprezentácie, ktorá vo finále olympijského turnaja v Barcelone 1992 čelila legendárnemu Dreamu Teamu na čele s Michaelom Jordanom, Larrym Birdom, Magicom Johnsonom, či Charlesom Barkleym a pre novovzniknutý, vojnou sužovaný štát vybojovala fantastické strieborné medaily. Aramisovými spoluhráčmi boli také ikony ako Dražen Petrovič, Toni Kukoč, či Dino Radja. Na klubovej úrovni získal dva euroligové tituly v drese slávnej splitskej Jugoplastiky, zahral si tiež v Taliansku a v roku 1999 sa stal oporou Slovakofarmy Pezinok v jej najslávnejšej ére. Úspešnú hráčsku kariéru zakončil v roku 2005, keď k majstrovskému titulu pomohol Zadaru. Na konte tak má okrem spomínaného striebra z olympiády a dvoch prvenstiev v Eurolige, aj tri slovenské tituly, dva chorvátske a rovnako dva juhoslovanské. Okrem toho sedemkrát triumfoval v národných pohároch v bývalej Juhoslávii, Chorvátsku a na Slovensku.

Úspešne si Aramis Naglič počína aj ako tréner. Aktuálne pracuje zároveň ako hlavný kouč slovenskej reprezentácie, ktorú doviedol do „veľkej“ kvalifikácie Eurobasketu 2025. V minulosti bol asistentom Velimira Perasoviča na lavičke Chorvátska, s ktorým sa v roku 2015 predstavil na európskom šampionáte. Na klubovej úrovni viedol Crikvenicu a Kvarner Rijeka, kým v roku 2013 prijal ponuku Interu a doviedol ho k titulu po epickej sérii s Komárnom. V zostave mal vtedy aj Martina Rančíka, Alanda Tuckera, Marlona Garnetta, Petra Sedmáka, Neša Miloševiča, či Gorana Bulatoviča. Neskôr sa vrátil do rodnej krajiny a trénoval Škrljevo a Zadar. V roku 2019 prevzal Inter po druhý raz a hneď z toho bol majstrovský titul. V sezóne 2019/20 bol jeho asistentom Danilo Rakočevič, žlto-čierni si zahrali kvalifikáciu Basketbalovej ligy majstrov, skupinovú fázu Európskeho FIBA, dominovali v Niké SBL a kráčali za jubilejným desiatym titulom (z toho šiestym slovenským), lenže v rozlete ich zastavila pandémia covid-19. Následne Aramis Naglič viedol Viedenčanov, s ktorými v roku 2022 vybojoval ďalší majstrovský titul.

Teraz sa teda Aramis Naglič vracia do Interu po tretí raz a jeho asistentom bude opäť Danilo Rakočevič, ktorý v ostatných dvoch ročníkoch odvádzal klubu z Pasienkov cenné služby nielen ako hlavný tréner A-tímu, ale aj pri práci s mládežou. „Za klub môžem povedať, že sa úprimne teším, že v realizačnom tíme budeme mať dvojicu Aramis Naglič – Danilo Rakočevič, ktorá už spolu fungovala. Snažíme sa posilniť na každej pozícii a tá trénerská je pre nás, samozrejme, veľmi dôležitá. Verím a som presvedčený, že tento trénerský tandem sa dokáže vyrovnať s náročnými cieľmi a úlohami, ktoré ich čakajú. A to jednak dostať ligové družstvo na vyššiu výsledkovú úroveň a zároveň nezísť z dlhodobo nastavenej cesty zapájania mladých z interistov z nášho úspešného mládežníckeho programu. Aj touto cestou prajem obom všetko najlepšie do novej sezóny a teším sa na spoluprácu,“ neskrýval radosť generálny manažér Michal Ondruš.

„Dlho sa to pripravovalo a dlho sme sa o tom zhovárali. Myslím, že je správny čas. Ambície klubu idú nahor a ja verím, že čosi ukážeme a dokážeme spoločne dobré veci,“ povedal chorvátsky odborník a pokračoval: „Nemyslím, že by sme hneď na začiatku mali byť arogantní a deklarovať zásadne vyššie ambície oproti ostatným klubom. To určite nie. Myslím si, že liga bude vyrovnaná a Levice sú naďalej aspoň o krok vpred pred ostatnými, pretože majú kontinuitu, skúsenosti z Európskeho pohára FIBA a sú naučené víťaziť. My musíme byť skromní, ale v tom istom momente aj ambiciózni, pripravení na všetko. Nielen hráči, nielen trénerský štáb, ale všetci v klube musíme odovzdať maximum, aby sme uvideli, kam nakoniec môžeme dôjsť.“

Aj keď k oficiálnemu oznámeniu príchodu trénera Nagliča prišlo už teraz, potvrdil, že na kreovaní nového družstva sa podieľal už od začiatku: „Áno. Robíme to spoločne. Je to dosť práce, lebo nie je ľahké skladať tím, aký by som chcel ako tréner a ktorý by zodpovedal našim ambíciám a tomu, čo chceme hrať. Je to dôležitá práca a ja dúfam, že ju budeme mať čo najskôr hotovú, aby sme si mohli oddýchnuť a pripraviť sa na sezónu.“

A ako by mal vyzerať Inter na palubovke? „Chceme byť rýchli, veľmi dôrazní, agresívni. Chceme byť veľmi tvrdí, zároveň disciplinovaní a ako tím ambiciózni. To by som chcel, no nebude ľahké to budovať, pretože budeme mať nový káder. Nemáme možnosť kontinuity, takže nás čaká veľa práce, ale som optimista a teším sa, keď už začneme v lete pracovať,“ povedal staronový tréner a tiež podotkol, že významnú rolu budú zohrávať aj odchovanci Interu: „Bez nich neurobíme nič. Z hráčov, ktorých máme v klube, sú aj oni veľmi dôležití. Očakávam, že zohrajú aktívnu rolu. Očakávam od nich zodpovednosť – že ju na seba prevezmú a tiež, že sa posunú aspoň o krok ďalej. Očakávam, že budú aktívnymi aktérmi a vďaka ním budeme mať širšiu rotáciu. Bez toho by bolo ťažké úspešne prejsť sezónou, lebo nás čaká veľmi veľa zápasov v SBL aj ENBL. Máme ambície ukázať dobrý basketbal a bez ich aktívneho zapojenia by to bolo veľmi zložité.“

Pod vedením Aramisa Nagliča bude Inter tento raz bojovať na dvoch frontoch. Ako sme už avizovali a ako naznačil aj tréner, okrem domácej Niké Slovenskej basketbalovej ligy, si zahrá aj kvalitne obsadenú nadnárodnú ENBL – Basketbalovú ligu európskeho severu. „Aj klub aj hráči získajú nové skúsenosti. Môžeme sa pomerať s inými klubmi a inými krajinami. Aj ostatné slovenské kluby musia podľa môjho názoru hľadať možnosti kontinuálneho pôsobenia v Európe, ako sa len dá. Na konci to prinesie výsledky,“ verí chorvátska legenda.


Zoznam aktualít

Naši partneri