Oslabení, no bojovní sme tesne podľahli lídrovi

INTER BRATISLAVA – BKM LUČENEC 92:96

(24:30, 26:24, 18:27, 24:15)

Bez zranených Michaela Fuseka a Trevora Blondina mal byť Inter podľa niektorých predikcií v zápase proti lídrovi Niké SBL jasným outsiderom. Na ihrisku to však vyzeralo celkom inak: hoci žlto-čierni viedli len necelú minútu, kým BKM Lučenec vyše 37 minút, až do konca favorizovaného súpera hrýzli.

PRVÝ POLČAS. V úvodných minútach Inter pôsobil ako ľahká korisť. Už v 5. minúte prehrával 10:20. Lenže kouč Oleg Meleščenko si vzal timeout a po ňom sa do tempa začali dostávať aj domáci. Zakrátko sa dotiahli na 19:23 a prvú periódu napokon prehrali len 24:30. V druhej sa Inter najprv po trojke Tima Malovca dočkal vyrovnania – 37:37, potom po trestných hodoch Džiugasa Slavinskasa aj 39:39, ba chvíľu opakovane viedol o 3 body 42:39 a 44:41. Záver prvého polčasu však patril hosťom, ktorí predviedli šnúru 9:0 a na prestávku odchádzali s minináskokom 54:51.

DRUHÝ POLČAS. Škoda viacerých úsekov v tretej štvrtine. Lučenčania využili chyby domáceho kolektívu a znova si vypracovali dvojciferné vedenie. Do poslednej časti tak išli s náskokom 81:68. Neskôr viedli až o 16 bodov 91:75. Od tohto stavu potiahli sériu 10:0 interisti a aj pre nedisciplinovanosť hostí sa im podarilo zdramatizovať koncovku. Lučenčania však senzáciu nepripustili a záver si s menšími problémami ustrážili. V Pezinku zdolali Inter pomerne divokým výsledkom 96:92.

REČ ŠTATISTÍK. Strelecky sa blysli Ivan Gandia-Rosa s 24 a Džiugas Slavinskas s 22 bodmi. Jure Zubac pridal 19 a Timotej Malovec 15 bodov. Škoda, že ostatní šiesti hráči dosiahli dokopy len 12... Bez Fusa nás súper preskákal 36-28 a hoci nám dovolil 11 útočných doskokov, sám ich mal 15. Na body z druhých šancí to bolo 16-5 pre BKM... znova sme nakopili až 16 strát, hoci v tomto nás súper „tromfol“, mal ich až 19... Obom tímom padali trojky: Inter ich dal 11 pri takmer 46-percent úspešnosti, Lučenec 15 pri ešte o 2,5 percent vyššej úspešnosti.

ČO ĎALEJ? Aj najbližšie dve stretnutia odohráme doma v Pezinku. Už v sobotu v zápase 4. kola Niké SBL privítame nebezpečného nováčika BC Komárno. Budúcu stredu pre zmenu vstúpime do Alpsko-jadranského pohára, kde budeme hostiť český BK Armex Děčín.

INTER: Gandia-Rosa 24, Slavinskas 22, Zubac 19, T. Malovec 15, Boros 3 (M. Malovec 6, Randuška 3, Borodovčák, Orihel 0, Koller 0).

LUČENEC: Castlin 26, Buie 16, Cokley 9, Zorvan 7, Bolek 6 (Jackuliak 11, Bob 10, Maričevič 8, Siládi 3, Láštic 0). Tréner: D. Sokolovsky.

TH: 29/23 – 16/9.

FAULY: 18 – 25.

5 FAULOV: 38. Maričevič.

TCH: 25. tréner hostí, 38. lavička hostí.

TROJKY: 24/11 – 31/15.

DIVÁCI: 100.

ROZHODCOVIA: Margala, Bara, Uhrin.

POVEDALI PO ZÁPASE

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Nemám slov. Nehrali sme dobre. Snažili sme sa, ale nemôžeme hrať tak, že dostaneme 96 bodov. Potom musíme dávať sto, ak už. Alebo hrať ten basketbal, ktorý chceme. Nestali sme sa obeťou vysokého tempa, ale nezvládnutej tranzičnej obrany. V tejto zostave, ktorú sme mali, sme mohli hrať s každým, len nám chýbal prístup, keď prevezmeme zodpovednosť za svojho hráča. Oni trafili 45 bodov z trojok, pri takmer 50-percentnej úspešnosti. Nemôžeme povedať, že sme hrali zle v útoku, ale tá obrana bola katastrofálna. A to rozhodlo. Klobúk dole, že naši chlapci bojovali. Jasné, že nám chýbali dvaja hráči, Trevor a Fuso, ale to neznamená nič. Keď chcete hrať, musíte sa naučiť bojovať. Taký je život. Iná možnosť nie je.“

Timotej MALOVEC (hráč Interu): „Podľa mňa sme začali katastrofálne. Obrana protiútokov bola... žiadna. Mali veľa útočných doskokov, nadpriemernú úspešnosť trojok. My sme sa nevracali do obrany, oni využívali rýchlu hru. V druhom polčase sme sa to snažili stiahnuť, ale znova unikli a ku koncu to znova bolo iba o čase. Už sa nedalo s tým nič robiť.“

Daniel SOKOLOVSKY (tréner Lučenca): Do žiadneho zápasu nejdem s tým, že bude ľahký. Profesionálny športovec hrá s hrdosťou. A viem, že ak k niekomu pristúpite bez tohto rešpektu, dostanete výprask. Vedeli sme, že to bude výzva. Na druhej strane stál tréner Meleščenko, ktorý robil správne zásahy, aby udržal tesný zápas. Mali sme až devätnásť strát. Trocha sme stratili sebaovládanie – mňa nevynímajúc, za čo sa ospravedlňujem. Vyplynulo to z frustrácie, ako určitý zákrok posúdili rozhodcovia a ako vyzeral z môjho pohľadu. Očakávali sme ťažký zápas, ale tiež, že bude v našich rukách, ako sa bude vyvíjať. Neboli sme celkom konzistentní na oboch koncoch ihriska.“

Simeon JACKULIAK (hráč Lučenca): „Hodnotím zápas kladne, keďže sme vyhrali. Ideme od zápasu k zápasu. Myslím, že výhra na Interi bola pre Lučenec prvá po osemnástich rokoch. Takže veľké víťazstvo. Boli sme skvele pripravení, aj keď im chýbali hráči, robili sme čo sme mohli a myslím, že sme zaslúžene vyhrali.“