Aktuality

Zlomíme pohárové kliatby?

Po februári, ktorý pre reprezentačnú prestávku priniesol len skromnú nádielku ligových zápasov, by v marci mala Eurovia Aréna žiť basketbalom.

Od minulého týždňa je jasné, že práve domovský stánok Interu bude hostiť finálový turnaj Slovenského pohára basketbalistov. Final Four sa v hlavnom meste uskutoční v piatok 19. a v sobotu 20. marca. Bratislava bola dejiskom vyvrcholenia súťaže naposledy v rokoch 2014 a 2017 a 2019. Ani v jednom prípade sa žlto-čierni z triumfu netešili, hoci z historickej perspektívy sú najúspešnejší. Pohár získali v rokoch 1996, 2003, 2015 a 2016. K tomu treba pripočítať aj sedem finálových účastí.

S usporiadaním aj úspechom v Slovenskom pohári sa v posledných rokoch spájajú dve „povery“. Inter, ktorý sa vzhľadom na vyžrebovanie a následné zmeny súvisiace s odhlásením sa účastníkov z nižších súťaží ocitol priamo v semifinále, bude mať tento rok príležitosť obe znegovať

Kliatba č. 1: Doma sa pohár nevyhráva.

Povestný kalich horkosti si do dna vypil aj Inter. V rokoch 2014 aj 2017 bol pri sile, mal výborne vyskladané mužstvo, bol favoritom, avšak mal smolu – hral doma. A tak v roku 2014 stroskotal v semifinále a mohol sa len prizerať radosti Sviťanov.

Nasledujúci rok sa hralo v Komárne a žlto-čierni naplno využili šancu na reparát, keď v súboji o trofej vyhrali nad domácimi 87:80. V roku 2016 hostila finálový turnaj Prievidza a Inter znova triumfoval, keď vo finále zdolal práve Hornonitranov 100:93.

V roku 2017 pohárové dianie znova vyvrcholilo v hlavnom meste, interisti sa prebojovali do finále, v ňom mali najprv nad Košicami mierne navrch, no v rozhodujúcej fáze vypadli z tempa a prehrali 85:95. V roku 2019 Inter vo finále nestačil na Levice ešte tesnejšie 75:78.

Poveru, že doma sa pohár nevyhráva, znegovali Košice v roku 2018 a aj Prievidza vlani. Správne by teda mala znieť, že doma sa pohár obvykle nevyhráva. Existujú však výnimky potvrdzujúce pravidlo...

Kliatba č. 2: Kto vyhrá pohár, na majstrovský titul nedosiahne.

V rokoch 2013, 2014, 2017 i 2019 sa žlto-čierni tešili zo zisku majstrovského titul, ale vybojovať double sa im nepodarilo. A to ani s fantastickými zostavami, ktorých súčasťou boli aj také hviezdy ako bratia Martin a Radoslav Rančíkovci. Verte alebo nie, jediné slovenské double má Inter ešte z roku 1996.

Double, teda prvenstvo v lige i triumf v pohári v jednom ročníku, dokázali dosiaľ získať, okrem Interu Bratislava, už iba Slovakofarma Pezinok v rokoch 1997, 1999, 2000 a 2002, Lučenec v roku 2004, Skanska Pezinok v roku 2008 a AB Cosmetics Pezinok o dva roky neskôr.

Od roku 2010 teda v slovenskom mužskom basketbale čakáme na ďalšie double. Túto bilanciu umocnil aj minuloročný príbeh Prievidze. Hoci v SBL dominoval Inter, pohár pred vlastným publikom vyhrala Prievidza. A hoci mala guráž v play-off vyzvať Inter, v tom čase už jednoznačného víťaza základnej časti, nikdy k tomu neprišlo, pretože v marci bola pre protipandemické opatrenia liga predčasne ukončená a nového majstra sme nespoznali. Úradujúcim šampiónom tak už od roku 2019 zostáva Inter, ešte stále aktuálnymi držiteľmi pohára sú od vlaňajšieho februára práve spomínaní Hornonitrania.

X

UPDATE: Keď vznikal tento text, ešte sme nevedeli, že aj Inter, de facto usporiadateľský klub, bude musieť absolvovať karanténu. Dátum ani program finálového turnaja Slovenského pohára tým však zatiaľ nie je nijako postihnutý, ani priamo ohrozený.


Zoznam aktualít

Naši partneri