Aktuality

Naši nestačili na Island, v sobotu ide o všetko

Slovenská basketbalová reprezentácia, s tromi interistami v zostave, nestačila v kosovskej Prištine v rámci predkvalifikácie MS 2023 na Island. Po katastrofálnej tretej štvrtine (16:36) sa vo štvrtej ešte dokázala priblížiť na 10-bodový rozdiel, no napokon prehrala 79:94. Naplní sa tak scenár, podľa ktorého sa o druhom postupujúcom z B-skupiny rozhodne až v sobotu v súboji Slovenska s domácim Kosovom.

Tréner Žan Tabak tento raz poslal do hry aj Michaela Fuseka, ktorého vlani novembri nechal sedieť najprv na lavičke, potom na tribúne. „Fuso“ sa však na ihrisku objavil až v tretej časti, za päť minút doskočil dve lopty a pridal blok. Richard Körner za desať minút stihol dva body a štyri doskoky, Jaroslav Musil absolvoval takmer dvanásť minút, pričom zaknihoval tri body a dva doskoky.

Na palubovku vybehli aj traja bývalí interisti Mário Ihring, David Abrhám a Stano Baldovský. Z nich sa najviac darilo rozohrávačovi Ihringovi, ktorý nazbieral 19 bodov, 9 doskokov, 3 asistencie, ale žiaľ, aj 6 strát. Na lavičke navyše stál asistent Alberto Blanco Vila, ktorý na začiatku tejto sezóny viedol žlto-čiernych.

V každom prípade, Island si víťazstvom zabezpečil definitívu, do ďalšej fázy kvalifikácie MS 2023 postupuje ako víťaz predkvalifikačnej B-skupiny. Platí, že ak Slovensko vyhrá, postupuje. Kosovu na postup nemusí stačiť ani víťazstvo za predpokladu, že by Luxembursko prekvapilo aj Island. Pretože to prekvapilo domáci výber a po víťazstve 99:89 má zo zápasov proti Balkáncom pri vyrovnanej vzájomnej bilancii 1-1 o 6 bodov lepšie skóre 179:173.

Slovensko už dokázalo Kosovčanov v tomto cykle zdolať. Vlani v novembri v Bratislave triumfovalo 91:67. Teraz to však, aj podľa nedávnych vyjadrení trénera Žana Tabaka, bude celkom iný duel: „Zápas, ktorý sme odohrali v novembri, môže zavádzať. Kosovskí basketbalisti prišli do Bratislavy bez formy, v ich krajine mali lockdown a netrénovali. Prišli bez svojho Američana a bez ďalších najlepších hráčov. Takže v sobotu to bude úplne iný zápas.“

SLOVENSKO – ISLAND 79:94

(20:20, 19:23, 16:36, 24:15)

SLOVENSKO: Brodziansky 25, Ihring 19, Abrhám 10, Krajčovič 8, Pavelka 2 (Juríček 8, Musil 3, Körner 2, Rožánek 2, Majerčák 0, Fusek 0, Baldovský 0).

Tréner: Ž. Tabak.

ISLAND: Gudmundsson 29, Hlinason 17, Fredriksson 16, Björnsson 12, Vilhjalmson 5 (Jonsson 11, Nathanaelsson 2, Hilmarsson 2, G. Olafsson 0, O. Olafsson 0).

Tréner: C. Pedersen.

TH: 32/16 – 20/16.

FAULY: 23 - 30.

5 FAULOV: 37. Krajčovič – 34. Vilhjalmsson, 34. Jonsson.