Štvrťfinále 2: Lučenec - Inter 69:67

BKM Lučenec – Inter Bratislava 69:67

(21:20, 18:19, 20:10, 10:18)

STAV SÉRIE 1:1

Prehra o dva body mrzí. O to viac, že v prípade víťazstva by sa interisti kvalifikovali do ďalšieho kola play-off. Lenže v Lučenci im nevyšla prekliata tretia štvrtina, v tej záverečnej prehrávali už aj o 16 bodov, no predsa napokon našli sily, aby domácich prinútili báť sa o víťazstvo.

PRVÁ ŠTVRTINA. Zápasy medzi Lučencom a Interom bývajú v tejto sezóne vyrovnané. Aj prvé dejstvo deviatej vzájomnej konfrontácie naznačilo, že to zrejme nebude inak ani tento raz. Domáci síce po väčšinu prvej časti viedli, no vyhrali ju len tesne 21:20.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Bratislavčanom sa nedarilo zabrzdiť Dominiqua Hawkinsa, a tak nemohli pomýšľať na nejaký trhák. Druhú desaťminútovku vyhrali o bod, a tak sa na prestávku išlo za vyrovnaného stavu 39:39.

TRETIA ŠTVRTINA. Od stavu 42:42 potiahli domáci sériu 15:2 a odrazu viedli 57:44. Až príliš ľahko sa mladý tím Interu nechal vyviesť z koncentrácie. Hoci potom aspoň znížil na 49:59, pred záverečnou štvrtinou to bolo nepríjemné manko.

ŠTVRTÁ ŠTVRTINA. Prvé minúty záverečnej časti patrili Lučenčanom, vyhrávali 65:49 a... a prestali hrať. Akoby sa zľakli príležitosti. Prejavila sa morálka aj kvality interistov, ktorí odrazu pochopili, že nádej, hoci malá, ešte žije. Ukrajovali z náskoku, priblížili sa na 67:69 a keby bola padla Arnasovi Beručkovi trojka, mohli aj zvíťaziť. Žiaľ, nestalo sa, a tak ich v stredu čaká rozhodujúca bitka.

REČ ŠTATISTÍK. Dominiquovi Hawkinsovi sme dovolili, aby si utvoril sezónne maximum 31 bodov, pričom sme ho až 11-krát faulovali... Znova sme sa vrátili k biednemu premieňaniu trestných hodov a hoci nám ich rozhodcovský triumvirát doprial o 10 menej než domácim, stačilo z 15 premeniť o 3 viac a v stredu by sa už nehralo... Súpera sme na doskoky preskákali 52:37...Mrzieť nás môže aj 14 strát (súper mal 10)... Strelecky nás znova potiahol Arnas Beručka s 21 bodmi, svoj štandard s 12 dosiahol aj Michael Fusek. Lautaro López síce pridal 10 bodov, no so streľbou 17/4 nebol spokojný ani on sám. Ešte stále 16-ročný Timo Malovec pridal 9 bodov a 6 doskokov... Výraznejší bodový príspevok chýbal od niektorých skúsenejších basketbalistov, čo pri prehre o jediný kôš v takom dôležitom zápase, pochopiteľne, vidno.

ČO ĎALEJ? V stredu bude štvrťfinálová séria pokračovať rozhodujúcim tretím stretnutím. Dianie sa vráti do našej domovskej Eurovia Arény, kde Lučenec v tejto sezóne už päťkrát prehral. Verme, že bude v tejto „tradícii“ pokračovať a my si tak od budúcej soboty zahráme semifinále s Levicami. V opačnom prípade, ak by Lučenčania v Bratislave uspeli, znamenalo by to pre nás koniec sezóny 2020/21.

LUČENEC: Hawkins 31, Jackuliak 10, Anikienko 8, Rób. Rožánek 8, Brown 8 (Šimon 4, Zorvan 0, Rich. Rožánek 0).

Tréner: P. Jankovič.

INTER: Beručka 21, Fusek 12, López 10, Körner 6, M. Malovec 0 (T. Malovec 9, Shelton 5, Musil 4).

TH: 25/17 – 15/6.

FAULY: 19 – 21.

5 FAULOV: 40. López.

TCH: 30. lavička domácich, 31. Rób. Rožánek – 30. López.

TROJKY: 21/6 – 20/7.

DIVÁCI: 0.

ROZHODCOVIA: Kúkelčík, Šarišský, Karniš.

POVEDALI PO ZÁPASE (podľa basketliga.sk)

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Lučenec bol pripravený viac bojovať a ukazoval to od začiatku zápasu. Neviem, prečo sa hráči v našom tíme rozhodli, že zápas vyhrali už v šatni pred jeho začiatkom. Prístup hráčov bol katastrofálny, súperovi sme v podstate dovolili všetko. Za takých podmienok sa bude každému hrať proti nám  dobre. Hádame sa s rozhodcami a aj medzi sebou, to je veľký problém. Verím, že do tretieho zápasu zmeníme prístup a dokážeme doma Lučenec zdolať.“

Michael FUSEK (hráč Interu): „Rozhodcovia pískajú pre malých hráčov basketbalu, očividne pre hru futbalistov. Mňa, keď bije päť hráčov pod košom, to nikto nevidí: štyrikrát ma buchne do brucha, štyrikrát do slabín, tak nikto to nevidí. Ja, keď niekoho trošku chytím, tak hneď je to nešportový faul, takže si myslím, že sa treba venovať aj tomuto. Presne je slovenská basketbalová liga taká, aká je. Keď hrala Prievidza proti nám, tak to presne odzrkadľuje našu ligu. Myslím si, že každý zápas treba hrať na sto percent a musia sa z toho poučiť všetci. Či hráči, rozhodcovia, tréneri, celá liga. Na ďalší zápas musíme nastúpiť s trikrát väčšou agresivitou ako teraz. Je to jediná šanca, ako môžeme vyhrať.“