Aktuality

O kádri, príprave, ambíciách a mnohom inom...

Inter Bratislava, vstupuje do ročníka 2020/21 de facto ako úradujúci majster Slovenska: Je to viac ako netradičná situácia, pretože majstrovský titul získal ešte v roku 2019. Lenže minulá sezóna, v ktorej s predstihom vyhral základnú časť a mieril za desiatym titulom v klubovej histórii (šiestym v ére samostatnosti), sa skončila predčasne už v marci. A nového šampióna sme nespoznali. Na úvod teda chceme vyjadriť nádej, že sezónu 2020/21, do ktorej vstúpime v sobotu 26. septembra domácim stretnutím proti Spišským Rytierom, nepostretne rovnaký osud.

Nielen Inter Bratislava, ale celý slovenský basketbal a vlastne, celý náš šport sa v dôsledku pandémie ocitol v celkom novej situácii. Vynaložili sme a naďalej vynakladáme maximálne úsilie, aby sme sa s ňou čo najlepšie vyrovnali a fanúšikom mohli poskytnúť nielen zaujímavé športové predstavenia, ale čo najväčší komfort a bezpečie, aj s ohľadom na obmedzenia a opatrenia súvisiace s aktuálnou situáciou. Našťastie, našim domovským stánkom je Eurovia Aréna s kapacitou 3414 miest na sedenie. Preto pri aktuálnom obmedzení kapacity na 500 miest si môžu byť basketbaloví priaznivci istí, že u nás nájdu komfortné a bezpečné prostredie.

Do nového ročníka vstupuje klub s trocha odlišnou filozofiou ako po minulé roky. Os tímu naďalej tvoria skúsení slovenskí basketbalisti, ale v mimoriadne úspešnej mládežníckej pyramíde nám vyrastajú talenty, ktorým sa vedenie rozhodlo dopriať dostatok príležitostí. Ručíme teda za to, že na palubovke bude vidno toľko (prevažne mladých) Bratislavčanov, ako si pamätajú už len skutoční pamätníci.

Po korone sa v dobrom rozišli cesty klubu a charizmatického chorvátskeho trénera Aramisa Nagliča. Odišiel aj jeho asistent Danilo Rakočevič, ktorému ponúkli post hlavného trénera Handlovej. Taktovku tak prevzal španielsky odborník Alberto Blanco Vila, slovenskému publiku známy predovšetkým ako asistent reprezentačného trénera Žana Tabaka. Jeho pravou rukou bude mladý lotyšský exponent španielskej basketbalovej školy Edgars Jaunzems.

Z minulosezónneho kádra pokračujú len reprezentanti Richard Körner a Michael Fusek. Po štyroch rokoch sa na Pasienky vracia ďalší reprezentant Jaroslav Musil. Vo veku 31 rokov bude najstarším členom omladeného kádra. Po dvoch rokoch v zámorí sa vrátil aj Alex Ondruš, ktorého však vzápätí pribrzdilo zranenie. K skúsenejším hráčom patrí tiež Maurizio Galata, ktorý uspel počas tzv. try-outu.

 Aj dve zahraničné posily možno označiť za mladých a perspektívnych hráčov: argentínsky tvorca hry Lautaro López prichádzajúci z euroligovej Baskonie má 21 rokov a bývalý mládežnícky reprezentant Litvy Arnas Beručka len o dva viac. Okrem toho Inter oznámil angažovanie dvoch Američanov: Darion Strong-Moore sa však k tímu dosiaľ nepridal a Chris Hansen stihol len úvodné prípravné stretnutia, než si obnovil zranenie a dohodol sa na rozviazaní kontraktu.   

Ako sme spomenuli, veľkú radosť nám robia mladí interisti. Cez leto sa zúčastnili na záverečných turnajoch majstrovstiev Slovenska, pričom z každého priniesli medailu. Až v štyroch prípadoch to bolo zlato! K tomu pridali jedno striebro a jeden bronz. Žlto-čierni ovládli aj kadetskú a juniorskú kategóriu. Aj preto sa klub rozhodol, že až šiestim mladíkom dá príležitosť zabojovať o miesto v A-tíme. V príprave sme vďaka tomu pravidelne vídali nastupovať Martin Kollera, Timoteja Malovca, Zsolta Borosa, Matúša Malovca, Daniela Randušku a Tomáša Borodovčáka. Prví traja majú pritom ešte len 16 rokov, zvyšní traja 17! Samozrejme, tešíme sa na ich prvé minúty a koše v Slovenskej basketbalovej lige.

            A s akými cieľmi vyrukuje Inter Bratislava do nadchádzajúcej sezóny? Na to odpovedá generálny manažér Michal Ondruš: „Do novej sezóny vstupujeme s mierne odlišnými ambíciami, ale v prvom rade s celkom odlišným hráčskym kádrom, než v uplynulých ročníkoch. Vtedy sme sa nehanbili pred sezónou deklarovať, že chceme zabojovať o majstrovský titul a zároveň o zisk Slovenského pohára. Teraz sami očakávame, akým spôsobom sa s týmto mladučkým hráčskym kádrom budeme prezentovať v Slovenskej basketbalovej lige. Nerád by som používal frázy, že ideme od zápasu k zápasu. Skôr by som povedal, že verím, že do januára sa adaptácia našich mladých hráčov dostane do takej fázy, že niekoľko z nich bude viac než rovnocennými súpermi skúsenejším basketbalistom v SBL. A to je jeden z cieľov, s ktorými vstupujeme do sezóny. Samozrejme, nie je nám ľahostajné, ako sa budeme prezentovať výsledkovo. Pevne veríme, že aj s mimoriadne mladým družstvom dokážeme vyhrávať zápasy, zamútiť vodu a prehovoriť do poradia v ligovej tabuľke. Očakávame, že herným prejavom a takou mladíckou drzosťou si na našu stranu získame aj fanúšikov a tiež veríme, že toto družstvo, jeho herný štýl, prezentácia a celkové vystupovanie neostane bez odozvy ako aktuálnych tak predovšetkým nových partnerov a sponzorov klubu.“

Prípravu odštartoval A-tím uprostred augusta. Poznamenali ju aj absencie a zranenia, čo však nemožno považovať za čosi mimoriadne. Prvý zápas odohrali zverenci kouča Blanca Vilu už 21. augusta, keď doma podľahli silnému Brnu 63:79. Následne tesne prehrali s Olomouckom 75:78, na pôde rovnakého súpera potom hrali 64:83, uspeli však na pôde Pardubíc 85:84, ale v Kutnej Hore nestačili na USK Praha 61:74. V rámci Baťovho pohára vo Svite v oklieštenej zostave najprv podľahli domácim 76:84, no potom zvíťazili nad Levicami 79:69. Na záver turnaja po nevydarenom úvode podľahli Lučencu 62:79 a obsadili tretie miesto. Chuť si napravili uplynulú sobotu domácou výhrou 85:72 nad rakúskym Gmundenom. Posledný prípravný duel proti Kapfenbergu, plánovaný na pondelok, sa napokon neuskutočnil.

Okrem Slovenskej basketbalovej ligy a Slovenského pohára sa mal Inter predstaviť aj v nadnárodnom Alpsko-jadranskom pohári. O budúcnosti tejto súťaže, presnejšie o tom, ako by mal vyzerať ročník 2020/21 však nemáme v tomto momente žiadne relevantné informácie. 

Hracími dňami sú už tradične streda a sobota. Verejnosť bude o prípadných zmenách, samozrejme, včas informovaná. Začiatok zápasov zostáva o 18:00 hod. Hneď prvý ligový duel absolvuje Inter už túto sobotu 26. septembra doma, v Eurovia Aréne, kde privíta ambicióznych Spišských Rytierov, ktorí cez leto priviedli viacero zaujímavých posíl. Na Pasienky tak v drese hostí zavítajú bývalí interisti Michal Baťka, Tomáš Mrviš, či Michal Čekovský.

Pre úplnosť dodávame, že cena vstupenky bude 5€, pričom lístky sa aj naďalej dajú zakúpiť z pohodlia domova prostredníctvom siete Predpredaj.sk. Celosezónna permanentka na všetky domáce stretnutia stojí 100 €. Kúpiť ju možno pred zápasmi v pokladni Eurovia Arény alebo mailom na adrese murko@bkinter.sk. Počas stretnutí bude fanúšikom opäť k dispozícii aj fan shop, v ktorom už teraz máme nový zaujímavý tovar, vrátane tričiek a tiež rúšok. Tie si možno zakúpiť aj v pokladni pri vstupe do haly.

Všetky novinky súvisiace s Interom Bratislava možno nájsť na webstránke bkinter.sk a už tradične aj na oficiálnom facebookovom profile Basketbalový klub Inter Bratislava. Po novom nás môžete sledovať aj na Instagrame.

Na záver prosíme všetkých priaznivcov, ktorí si nájdu cestu na basketbal do Eurovia Arény, aby dodržiavali všetky aktuálne platné nariadenia, najmä, aby po celý čas mali prekryté ústa a nos, pri vstupe si dezinfikovali ruky a riadili sa pokynmi usporiadateľov.

Tešíme sa na osobné stretnutia v Eurovia Aréne


Zoznam aktualít

Naši partneri