Trofej zostáva v Sliezku

Rovnako ako vlani, ani tento rok sa nenašil nik, kto by vo Federálnom pohári dokázal zastaviť ambicióznych basketbalistov BK Opava. Zverenci trénera Petra Czudeka, úradujúci vicemajstri Českej republiky a aktuálni držitelia tamojšieho národného pohára prešli počas predminulého víkendu bez zaváhania základnou skupinou, v piatok potom zdolali Lučenec a v sobotnom finále pretlačili aj úradujúcich slovenských šampiónov Levických Patriotov.

Hoci Opavania vyhrali spôsobom „štart - cieľ“ a pred polčasovou prestávkou si vypracovali vedenie 42:29, v závere sa museli báť o výsledok, keďže Levičania sa dotiahli na 67:67 a nechýbalo veľa, aby zavŕšili obrat. Napokon však hosťujúci kouč Czudek mohol pre oficiálnu stránku Niké SBL konštatovať: Máme z toho radosť, že sme obhájili Federálny pohár. Vždy je ťažšie obhájiť. Stále ho berieme, že je súčasťou prípravy, ale tým, ako sa ligy termínovo zrovnali, tak vo Final Four boli tri slovenské tímy, čo naznačuje ich kvalitu a rozohranosť. Čo sa týka zápasu, tak si myslím, že sme boli v prvom polčase lepší. Levice boli také zatuhnutejšie, moc im to nešlo. Bolo jasné, že hrajú doma a pred svojimi výbornými fanúšikmi to nezabalia. Tretiu štvrtinu sme prehrali, potom sa to ťahalo. Vyhrala naša zóna, v ktorej sme sa trochu schovali. Súper sa mierne rozhodil z rytmu, my sme to dohrali. V koncovke to je vždy aj o troche šťastia, odrazené lopty boli pre nás a toto víťazstvo ma teší.“

Slovenskí zástupcovia však napokon obsadili, okrem druhej, aj tretiu a štvrtú priečku, keďže v súboji zdolaných semifinalistov Lučenec zdolal Komárno 95:89. Na siedmom mieste skončil Svit, trinásta je Prievidza, hneď za ňou Inter, Spišská Nová Ves a Handlová.