Bilancia 3-1 pre kadetov na prvom turnaji EYBL

Európska mládežnícka basketbalová liga (EYBL) mala v termíne 15.-17.11.2019 na programe turnaj tento krát pre vekovú kategóriu U16 . Do maďarského hlavného Budapešť cestovali naši kadeti pod vedením kormidelníka Romana Ivana. Na našich chlapcov čakali štyri náročné zápasy počas troch hracích dní.

Hneď v prvý hrací deň sme nastúpili proti českému družstvu BK Pardubice. Úvodné minúty zápasu boli z oboch strán rozpačité. Ani jeden z celkov sa nechcel dopustiť výraznejšej chyby a skóre prvej štvrtiny skončilo minimálnym rozdielom v náš prospech. V druhej desaťminútovke sme prevzali taktovku zápasu do svojich rúk, keď sa nám darila hlavne streľba za dva body. Skóre prvého polčasu uzavrel Lűttmerding, ktorý upravil skóre na 54-41 pre žltočiernych. V druhom dejstve zápasu sme pokračovali vo svojej hre a pomalými krokmi sme zvyšovali svoj náskok, ktorý sa zastavil na 24 bodoch. Znamenalo to prvú výhru na turnaji v pomere 94-70. Bodovo sa najviac darilo štvorici Malovec, Minarovjech, Kapustník a Zlocha, ktorí dokopy nastrieľali 82 bodov.

V druhom zápase náš čakal súper z Poľska TKM Wroclawek Polska. Skóre duelu otvoril Poliaci, ktorí sa ujali vedenia 4-0. Po Kapustníkovej trojke sme upravili skóre na 4-3. Bodovo sa misky váh prevážali z jednej strany na druhú a skóre po prvom polčase sa zastavilo na 29-29. Tretiu štvrtinu bodovo otvoril Minarovjech. Poliaci nezaostávali a opäť vyrovnali skóre. Scenár tretej štvrtiny bol praktiky rovnaký ako prvý polčas až do 5 minúty, kedy sme zápas prevzali do svojich rúk a ujali sa vedenia 51-42. Posledná desaťminútovka začala šnúrou 8-0 a nikto nepochyboval, že si pripíšeme aj druhú výhru v rade. Tento krát sa bodovo najviac darilo trojici Minarovjech, Zlocha a Malovec.

V poradí tretí zápas nás čakal v sobotu proti talianskemu družstvu Next Step Academy. Po piatich bodoch talianov zobral loptu do svojich rúk Timo Malovec. Hra sa vyrovnala a pomalými krokmi sme sa ujali vedenia o 8 bodov.Taliani ale trojkou upravili skóre prvej štvrtiny na 23-18 v náš prospech. Druhá desaťminútovka vyznela lepšie pre nás, keď sme šnúrou 12 bodov zvýšili svoj náskok na 17 bodov. Avšak Next Step nezvesili hlavu a pred polčasovou prestávkou znížili náš náskok na 13 bodov. Začiatok druhého polčasu sa niesol vo vyrovnanom duchu. Skóre tretej desaťminútovky sa zastavilo na 20-16 pre taliansky celok. Pred záverečnou štvrtinou sme mali sľubný 10 bodové vedenie. Dobre rozbehnutý zápas sme však nezvládli po fyzickej stránke, keď bola na nás badať únava, čo sa prejavilo hlavne v obrane. Taliani vycítili šancu a pomaly znižovali náš náskok. Po šnúre 10 bodov otočili zápas vo svoj prospech a my sme si tak pripísali prvú prehru na turnaji v pomere 70-75.

Do posledného zápasu proti Obudai Kosarlabda Akademia sme nastupovali s bilanciou dve výhry a jedna prehra. Už od začiatku sme na ihrisku dominovali, čo sa premietlo sa aj do polčasového skóre 48-27. Aj druhý polčas sa niesol v podobnom duchu ako prvý a naše vedenie narastalo.  Do hry zasiahli všetci hráči, ktorých mal tréner Roman Ivan k dispozícií. Konečné skóre 78-45 znamenalo, že na turnaji sme obsadili konečné druhé miesto.

Z individuálnych ocenení sa Timo Malovec prebojoval do Allstar výberu. Ďalšie z ocenení si odniesol Martin Koller, ktorý sa dostal do MVP výberu.