Aktuality

Zatiaľ bez víťaza základnej časti

Dnes a zajtra odštartuje úvodnými stretnutiami play-off najvyššej súťaže basketbalistov. Do štvrťfinále sa však zapojí len šesť družstiev. Chýba nielen Handlová, ktorá uzatvárala poradie po základnej časti a sezóna 2022/23 sa tak pre ňu skončila v najskoršom možnom termíne, ale aj najvyššie nasadení Spišskí Rytieri. Tí sa do diania opäť zapoja až v semifinále.

Prvé kolo sa hrá len na dve víťazstvá, takže už v stredu môže byť hotovo. Ak nie, o postupujúcich do semifinále sa rozhodne najneskôr budúcu sobotu. Pri pohľade na aktuálnu formu i na zloženie štvrťfinálových dvojíc je možné, že sa hneď na úvod dočkáme prekvapení na úkor vyššie nasadených družstiev. Len dvojica Svit – Prievidza má jasného favorita i jasného outsidera, no aj v nej môže naraziť kosa na kameň, keď sa ofenzívne naladení Podtatranci, ktorí len nedávno vybojovali Slovenský pohár, budú musieť vyrovnávať s najdefenzívnejším tímom súťaže.

Medzi Levicami a Interom platilo počas sezóny „môj dom – môj hrad“. Bratislavčania pracujúci v skromnejších podmienkach a stavajúci na mixe mladých legionárov a vlastných odchovancov síce pri prvej konfrontácii utŕžili od účastníka Európskeho pohára FIBA tvrdú lekciu, ale neskôr s ním odohrali dve vyrovnané partie a vo februári mu debakel dokázali vrátiť. Mnohé sa akiste bude odvíjať od toho, v akých zostavách rivali nastúpia. Kým Bratislavčanom v posledných týždňoch chýbali skúsenosti Mareka Kozlíka, najstaršieho hráča Niké SBL, Patrioti doplácali na zranenie ostrostrelca Mihu Lapornika a výpadky ďalších opôr. Aj preto úradujúci majster v posledných siedmich ligových zápasoch až päťkrát pohorel a prehral i v pohárovom finále.

Rovnakú zásadu „môj dom – môj hrad“ možno vysledovať aj v zápolení Komárna s Lučencom. Oba celky skončili s celkovou bilanciou 15 – 13 a vzájomnou 2-2. Komárnu k štvrtej pozícii a výhode domácej pôdy v prvom i prípadnom treťom súboji pomohlo výrazne lepšie skóre zo vzájomných súbojov. Na druhej strane, Lučenčania finišovali šiestimi víťazstvami v rade a ak Komárňania chcú zopakovať vlaňajšiu semifinálovú účasť, musia tento vlak zastaviť. Mimochodom, vlani sa títo súperi stretli nie v prvom, ale v druhom kole a do finále najvyššej súťaže sa prebojovali Novohradčania, keď ovládli sériu 3:1 na zápasy.

Ako sme už načrtli, Spišskí Rytieri si musia počkať na svojho súpera. Do hry sa vrátia v semifinále. To odštartuje až v sobotu 15. apríla a bude sa hrať na tri víťazstvá. Tréner Spišiakov Teo Hojč nedávno na našu otázku, či je taká dlhá pauza skôr výhodou či nevýhodou, poznamenal: „Pozitívne je, že v hocakej situácii máme výhodu domáceho ihriska a už máme istú medailu. Teraz sme nútení tri týždne stáť a čakať na prvé semifinále. Či je to dobré alebo to bude nevýhoda, ukáže čas. My spravíme, čo je v našich silách, aby sme sa čo najlepšie pripravili.“

Práve Spišiaci, majstri z ročníka 2020/21, sú pred začiatkom play-off - s ohľadom na vývoj sezóny, silu kádra i skúsenosti – najväčším favoritom na zisk majstrovskej trofeje. Keďže finálové boje vypuknú 6. mája a hrá sa v nich na štyri výhry, nového majstra spoznáme najskôr 17. a najneskôr 27. mája.

X

X

AKO VO ŠTVRŤFINÁLE?

BK ISKRA SVIT (2.) – BC PRIEVIDZA (7.)

l VZÁJOMNÁ BILANCIA V TEJTO SEZÓNE 3-1: 92:71 (doma), 75:91 (vonku), 82:75 (d), 79:77 (v).

l TERMÍNY ZÁPASOV – SOBOTA 1. APRÍLA:  Svit – Prievidza (18.00). STREDA 5. APRÍLA: Prievidza – Svit (18.00). PRÍPADNE SOBOTA 8. APRÍLA: Svit – Prievidza (18.00).

l TIP ŠPORTU: na zápasy 2:0 pre Svit.

X

PATRIOTI LEVICE (3.) – INTER BRATISLAVA (6.)

l VZÁJOMNÁ BILANCIA V TEJTO SEZÓNE 2-2: 100:66 (doma), 70:75 (vonku), 84:72 (d), 61:83 (v).

l TERMÍNY ZÁPASOV – NEDEĽA 2. APRÍLA: Levice – Inter (18.00). STREDA 5. APRÍLA: Inter – Levice (19.00). PRÍPADNE SOBOTA 8. APRÍLA: Levice – Inter (18.00).

l TIP ŠPORTU: na zápasy 2:1 pre Levice.

X

BC KOMÁRNO (4.) – BKM LUČENEC (5.)

l VZÁJOMNÁ BILANCIA V TEJTO SEZÓNE: 83:52 (doma), 89:94 pp (vonku), 86:67 (v), 61:62 (v).

l TERMÍNY ZÁPASOV – SOBOTA 1. APRÍLA: Komárno – Lučenec (18.00). STREDA 5. APRÍLA: Lučenec – Komárno (18.00). PRÍPADNE SOBOTA 8. APRÍLA: Komárno – Lučenec (18.00).

l TIP ŠPORTU: na zápasy 2:1 pre Lučenec.

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri