Zo Svitu po dvoch predĺženiach vezieme jediný bod

ISKRA SVIT – INTER BRATISLAVA 97:94 po dvojnásobnom predĺžení

(18:20, 20:19, 16:20, 19:14 – 8:8, 16:13)

Po prvý raz v sezóne sa hralo dvojnásobné predĺženie. Žiaľ, pre Inter sa neskončilo šťastne, a tak si Bratislavčania spod Tatier po päťdesiatminútovom boji vezú napokon len jeden bod za prehru.

PRVÁ ŠTVRTINA. Inter začal živšie, viedol 15:6 aj 17:8, ale vedenie neudržal a Sviťania sa ešte pred koncom periódy dotiahli na 18:20. V druhej viedli Bratislavčania 30:22 aj 32:24, ale pre domácich to bol znova budíček, a tak súperi dokráčali k polčasovej prestávke takmer ruka v ruke – Inter po dvadsiatich minútach vyhrával len tesne 39:38.

DRUHÁ ŠTVRTINA. Podobný obrázok ako úvodné dve časti priniesla aj tá tretia. Z nej výraznejšie vyčnievali len dve technické chyby domáceho kouča Róberta Ištvánika, ktorý tak predčasne skončil. Ktovie, možno aj tento moment prispel k tomu, že Sviťania, ktorí v tretej časti znova prehrávali aj o 7 bodov a do štvrtej časti išli s 5-bodovým mankom, sa napokon zomkli. Vyrovnali, ba ujali sa aj vedenia. Prehrať sme tak mohli už v riadnom hracom čase. Keď Ivan Gandia-Rosa trojkou vyrovnal na 73:73, hostia mali ešte dostatok času strhnúť víťazstvo na svoju stranu, no ich dva pokusy v koši neskončili.

PREDĹŽENIA. V prvom predĺžení viedol Inter len krátko 76:75, ale ani hostia sa nedokázali výraznejšie odpútať. Napriek tomu, v závere prvej nadstavenej päťminútovky vyhrávali 81:78, lenže 7 sekúnd pred klaksónom vyrovnal spoza trojkového oblúka Džiugas Slavinskas. Za stavu 81:81 sa začal druhý „extra time“. V ňom domáci odskočili na 91:83 a aj keď sa Inter nevzdával, vyrovnania sa nedočkal. Nič na tom nezmenila ani záverečná donáška Jureho Zubaca. Iba ňou skorigoval na konečných 94:97.

REČ ŠTATISTÍK. Súperovi sme sa vyrovnali alebo sme mali mierne navrch takmer vo všetkých štatistických ukazovateľoch, výraznejšie sme zaostali len v blokoch 2-10... Rozhodcovia nám odpískali podstatne viac faulov (28-19), v neskorších fázach sme sa aj preto museli zaobísť najprv bez Trevora Blondina a potom aj bez Tima Malovca... Najlepším strelcom Interu bol Ivan Gandia-Rosa, ktorý dosiahol 33 bodov a len o jediný bod zaostal za tohtosezónnym maximum prievidzského Christiana Oshitu. Ivan je s priemerom 24,4 bodu na zápas aktuálnej najlepším strelcom Niké SBL. V sobotu navyše pridal 9 doskokov a 7 asistencií... Džiugas Slavinskas a Jure Zubac si pripísali double-double: prvý menovaný dosiahol 19 bodov a 11 doskokov, druhý 15 bodov a 14 doskokov... Dvojciferný bol aj Trevor Blondin, autor 11 bodov... Timotej Malovec, stále len 17-ročný sa pripomenul 9 bodmi 6 doskokmi, no ostatní mladí hráči z lavičky nazbierali dokopy len 7 bodov, 4 doskoky a 2 asistencie.

ČO ĎALEJ? Už v stredu čaká interistov v Pezinku malý sviatok, keď sa predstavia proti svojmu bývalému trénerovi, ktorý doviedol klub z Pasienkov k majstrovským titulom v rokoch 2013 a 2019 a nebyť pandémie, zrejme by pridal ďalší v roku 2020. Aramis Naglič však nie je len legenda Interu, ale aj Pezinka, kde zanechal hlbokú stopu ako hráč. Azda si na svoju niekdajšiu ikonu, strieborného olympijského medailistu, spomenú nielen fanúšikovia Interu, ale aj Pezinčania... V každom prípade, tento raz bude Aramis stáť na opačnej strane, keďže je trénerom BC GGMT Viedeň, teda rivala Interu v Alpsko-jadranskom pohári. Zápas sa začína netradične o hodinu neskôr, teda 19:00.

V lige sa interisti predstavia opäť v sobotu 30. októbra, keď od 18:00 v Pezinku privítajú BC Prievidza.

SVIT: Walton 30, Holloman 17, Walker 16, Turza 15, Kinard 15 (Monček 4, Kester 0, Lysák 0).

Tréner: R. Ištvánik.

INTER: Gandia-Rosa 33, Slavinskas 19, Zubac 15, Blondin 11, T. Malovec 9 (Randuška 3, Koller 2, M. Malovec 2, Borodovčák 0, Orihel 0, Boros 0).

TH: 29/22 – 24/14.

FAULY: 19 – 28.

5 FAULOV: 50. Kinard – 32. Blondin, 38. T. Malovec, 50. M. Malovec.

TCH: 21. a 28. tréner domácich.

TROJKY: 24/5 – 39/12.

DIVÁCI: N/A.

ROZHODCOVIA: Šarišský, Doušek, Cibulka.

POVEDALI PO ZÁPASE (podľa basketliga.sk)

Róbert IŠTVÁNIK (tréner Svitu): „Chcem sa poďakovať chlapcom za to, ako zabojovali. Máme úzku rotáciu, takže to určite nebol jednoduchý zápas. V prvom polčase sme využili aj mladých hráčov, ako Aďo Lysák či Domino Kester, ktorí nechali oddýchnuť ťahúňov. Zároveň som rád, že Šimon Turza zobral na seba tri kľúčové trojky, ale je to zásluha celého tímu, nie jednotlivca. Konečne sme sa zomkli ako tím a bojovali jeden za druhého a dali do toho všetko. Chlapcom vždy hovorím, že ak má niekto dostať technickú, nech ju dostanem ja, lebo ich potrebujeme priamo na ihrisku. Ak tam nebudem ja, preberie to niekto iný ako napríklad teraz Saša (Avramovič), ktorý to dokoučoval výborne. Netvrdím, že ten moment bol pre nich impulzom, ale videli, že nech sa deje, čo sa deje, musíme drieť do konca. Boli dve predĺženia, bolo to náročné, ale eufória je teraz taká, akoby sme vyhrali titul. Toto víťazstvo sme extrémne potrebovali a verím, že nás odrazí k lepším výkonom.“

Oleg MELEŠČENKO (tréner Interu): „Gratulujem Svitu. Oni vopred hovorili, že chcú vyhrať a my sme im k tomu prispeli našimi rozhodnutiami, obranou, doskokom a tým, že mladí hráči nezvládli rozhodujúce momenty. Pre nás je pozitívne, že sme bojovali od začiatku do konca a dúfam, že nám to prinesie niečo do budúcna. Budeme sa o tom rozprávať, budeme to analyzovať, tak, hádam, im to pomôže a budú robiť viac rozumných rozhodnutí v obrane i v útoku. Pre diváka to bol dobrý zápas, ale výsledok je nakoniec o tom, kto zvíťazí.“