Aktuality

Zomrel náš Pavel König

Ešte pred niekoľkými týždňami sedel na svojom tradičnom mieste v treťom rade nad zapisovateľským stolíkom a držal palce basketbalistom Interu. Žiaľ, svoje miesto v hale na Pasienkoch už nikdy nezaujme. Pavel König, ktorý bol interista už skôr než „kropilákovci“ získali v roku 1979 svoj prvý československý titul a stále mu bilo srdce najmä pre tento žlto-čierny klub, zomrel v utorok 3. marca v Bratislave krátko pred dovŕšením svojich 88. narodením, ktoré by mal 30. marca. Bol to náš dlhoročný, teda interistický basketbalový, ale aj futbalový funkcionár, verný kamarát a obrovský fanúšik.

Na webe Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), s ktorým takisto dlhodobo spolupracoval, je naňho aj takáto spomienka:

„Známy bol hlavne ako výrobca odznakov na niekoľko olympiád pre SOV. Bol spoluzakladateľ a aktívny člen Slovenskej spoločnosti olympijských a športových zberateľov (SSOŠZ) a až do konca života predseda jej dozornej rady. Ako dieťa bol Pavel König niekoľko mesiacov internovaný v nacistickom koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Prežil vtedy veľa chorôb a keďže jeho otec počas druhej svetovej vojny zmizol bez stopy, vyrastal potom len s matkou. Od roku 1948 žili v Bratislave. Na strednej zdravotníckej škole sa začal venovať basketbalu. Neskôr pôsobil ako funkcionár a tréner v Interi Bratislava v basketbale a futbale, ale bol aj pri československej reprezentácii basketbalistov. Začiatkom 60. rokov minulého storočia začal zbierať športové odznaky. Postupne sa stal ich najväčším zberateľom na Slovensku. V jeho zbierke bolo až vyše 20-tisíc športových odznakov z celého sveta, vrátane mnohých raritných. Ale zbieral aj ďalšie artefakty, ktoré sa viazali k športu – známky, pečiatky a ďalšie poštové materiály. Po roku 1989 začal Pavel Kӧnig podnikať v oblasti výroby odznakov. Predovšetkým vyrábal odznaky pre športové kluby v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku, ale samozrejme aj u nás.  Po vzniku Slovenského olympijského výboru začal spolupracovať aj s ním, najprv cez firmu Ivakö (Ivanka, König), potom cez už výlučne vlastnú firmu König. Z tejto dielne vyšli v rokoch 1993 – 2010 viaceré odznaky SOV (vrátane tematických), aj odznaky viacerých našich olympijských výprav (vrátane účastníckych). V roku 2013 boli jeho zásluhy ocenené Bronzovým odznakom SOV.“

Posledná rozlúčka s Pavlom Königom bude v pondelok 9. marca 2020 o 14.45 hod. v bratislavskom Krematóriu.

Basketbalový klub Inter Bratislava vyslovuje týmto úprimnú sústrasť rodine Pavla Königa, nášho nezabudnuteľného priateľa. 


Zoznam aktualít

Naši partneri