Aktuality

Inter sfúkol Iskru

INTER BRATISLAVA – ISKRA SVIT 95:65

(23:15, 27:8, 25:16, 20:26)

Svit vyhral v najvyššej súťaži naposledy 15. januára, keď doma zdolal práve interistov. Teraz nemohol na úspech ani len pomýšľať. Žlto-čierni „vybavili“ zápas už v prvom polčase, v druhom tak len kontrolovali, aby sa vývoj nijako neskomplikoval.

PRVÝ POLČAS. Skóre trojkou otvoril Maťo Koller, ktorý nadviazal na výborný štvrtkový výkon proti Leviciam. Mladý rozohrávač, ktorý len nedávno oslavoval osemnáste narodeniny, zavelil do útoku. Inter hral sústredene v obrane a umne v útoku, a tak opakovane viedol o 7 bodov a úvodnú časť vyhral 23:15. Sviťanom sa akýkoľvek koncept rozsypal po tom, čo ich domáci opakovane dostávali pod tlak, a tak sa mohli len prizerať ako od stavu 23:17 Bratislavčania potiahli sériu 19:3. Pred prestávkou natiahli svoj náskok na 50:23 a do šatní tak odchádzali v dobrej nálade. Vzruch prinieslo iba vylúčenie hosťujúceho kouča Luku Bujasa, ktorý si za neustávajúce protesty vykoledoval dve technické chyby krátko po sebe.

DRUHÝ POLČAS. Dobrá nálada neopúšťala zverencov trénera Olega Meleščenka ani po zmene strán. Naďalej podávali disciplinovaný výkon a zlomili tak vôľu Iskry čosi ešte spraviť s výsledkom. Tempo síce postupne upadlo, ale nožnice sa v 29. minúte po prvý raz otvorili na 30 bodov – 69:39. V 30. minúte už viedli domáci rekordne o 37 bodov 75:39. V záverečnej časti mohli trocha poľaviť a dovolili tak Iskre skorigovať na konečných 65:95.

REČ ŠTATISTÍK. Inter bol jasne lepší takmer vo všetkých ukazovateľoch. Škvrnkou môže byť azda iba to, že Svitu dovolil až 16 útočných doskokov a dopustil sa 20 strát... Zároveň mu však umožnil iba 12 asistencií a dovolil mu strieľať z hry len s 29-percentnou úspešnosťou, z toho za tri body iba s 15-percentnou. Súpera preskákal 51-38 na doskoky, na asistencie mal tiež navrch 28-12, na bloky až 10-1... S 23 bodmi bol najlepším strelcom Džiugas Slavinskas. Po 16 bodov pridali Michael Fusek aj Martin Koller, ktorý si vylepšil štvrtkové osobné maximum v Niké SBL o 2 body. Ďalší tínedžer Timo Malovec siahal na double-double, keď nazbieral 13 bodov a 9 doskokov. Keď sme pri double-double, Jure Zubac ho aj dosiahol za 10 bodov a 14 doskočených lôpt. Rovnako 10 bodov pridal aj Trevor Blondin. Medzi strelcov sa tento raz zapísali všetci hráči Interu aj Svitu, ktorí boli na súpiskách.

ČO ĎALEJ? V pondelok v dohrávke 21. kola nastúpime v Handlovej a v stredu v dohrávke 24. kola pre zmenu na palubovke Lučenca. Doma by sme sa mali predstaviť až 19. marca v záverečnom kole základnej časti proti Handlovej.

INTER: Slavinskas 23, Fusek 16, M. Koller 16, Zubac 10, Blondin 10 – T. Malovec 13, D. Koller 4, Orihel 3.

Tréner: O. Meleščenko.

SVIT: Avramovič 18, Mustafica 12, Baldovský 7, Walton 4, Mokráň 2 (Turza 9, Kinard 6, Perič 5, Monček 1).

Tréner: L. Bujas.

TH: 42/26 – 27/18.

FAULY: 23 – 31.

5 FAULOV: 40. Orihel – 30. Walton, 37. Mokráň.

TCH: 19. tréner hostí, 19. tréner hostí, 30. Kinard, 30. Walton, 32. lavička hostí.

TROJKY: 22/7 – 20/3.

DIVÁCI: 60.

ROZHODCOVIA: Ženiš, Turčin, Macura.

X

POVEDALI PO STRETNUTÍ

Edgars JAUZEMS (asistent trénera Interu): „V prvom rade spomeniem tímovú obranu. V obrane sme podali možno najlepší výkon za posledné mesiace. Mali sme 28 asistencií – to je to, čo od tímu vyžadujeme. Takto potrebujeme hrať. Proti Leviciam sme vo štvrtok mali viac strát než asistencií a s takým pomerom sa nedá zvíťaziť. Teraz sme sa lepšie starali o loptu. Všetci si schuti zahrali – mladí chalani aj skúsenejší chalani. Bol to dobrý tímový výkon.“

Daniel KOLLER (hráč Interu): „Začali sme veľmi dobre. Dobrý začiatok nás posunul o kus vpred. Síce máme síce užšiu rotáciu, ale všetci sme si zahrali a všetci sme aj skórovali, za čo som rád. Čo dodať?“

Róbert IŠTVÁNIK (asistent trénera Svitu): „Nezachytili sme úvod zápasu. Predstavovali sme si to trocha inak. Interisti sa chytili zopár strelami. Už v prvej štvrtine im padli nejaké koše po našich chybách a odskočili na výraznejší rozdiel. S nami sa to potom ťahalo. Mali sme veľa faulov, dostali sme nejaké technické chyby. Ťažko sa hodnotí takýto zápas. Súper nás extrémne preskákal, mal veľa útočných doskokov. Snažili sme sa bojovať, aj v druhom polčase sme chceli čosi s tým výsledkom ešte spraviť, ale na súpera to tento raz nestačilo. Musíme si upratať v hlavách, nabrať sebavedomie, začať premieňať otvorené strely a veriť jeden druhému. Verím, že to ešte môžeme nejako zlomiť.“