Aktuality

Podstatne mladší a predsa dominantní

Totálna dominancia. Juniori bratislavského Interu ovládli najsledovanejšiu z mládežníckych kategórií, keď obhájili titul majstrov Slovenska do 19 rokov. Na finálovom turnaji pritom zdolávali konkurenciu priemerne o 45,3 bodu, v boji o zlato deklasovali domáci ŠBK Junior Levice 92:46.

Kvalita interistickej mládežníckej pyramídy sa odráža aj v skutočnosti, že žlto-čierni sú aktuálne najväčším „dodávateľom“ talentov pre reprezentačné výbery. A to hrali bez trojice mladíkov so skúsenosťami zo seniorskej SBL, ktorí na začiatku roka ukončili svoje pôsobenie v klube a tiež bez najvýraznejšieho talentu Timoteja Malovca, ktorý v máji zamieril do belehradského Mega Leks a medzičasom s ním stihol vyhrať finálový Next Generation, hraný pod patronátom prestížnej Euroligy. O čom teda, podľa šéftrénera Karola Wimmera vypovedá dominancia Bratislavčanov? „Otázka je, kam sa uberá mládežnícky basketbal na Slovensku. Áno, hrali za nás Matúš Malovec a Martin Koller, ale inak za nás nastupujú hráči o rok, dva, aj tri mladší. A dokázali to ustáť. O čomsi to svedčí. Aj nás sa pritom dotkol covid a opatrenia ako každého iného súpera. Ja tvrdím, že my, na Slovensku, mladých v určitých kategóriách neučíme to, čo by sme mali učiť a potom mi to pripadá tak, že v osemnástich či devätnástich rokoch ich už nemáme čo učiť, lebo všetko akože vedia. Tu sa ukazuje, či je správne, že už v štrnástich hrajú clony na loptu alebo odstúpené osobné obrany. Tu vidím možno rozdiel, lebo inak si to neviem vysvetliť. Hoci áno, treba povedať, že naši zverenci mali aj dosť medzinárodnej konfrontácie, ale tú môže absolvovať každý. Cieľom je, aby sme pripravili hráčov pre ďalší rast. O to sa stále snažíme a som zvedavý, kto teraz naskočí na ten vlak mužského basketbalu.“

Spomenuli sme kvarteto so skúsenosťami z Niké SBL, ktoré v kádri už nefiguruje. Spomínaní Matúš Malovec a Martin Koller majú rovnaké skúsenosti. Prvé minúty a body medzi mužmi už nazbierali aj Róbert Hudec, Daniel Koller a Juraj Minarovjech. Čoskoro by ich mohli nasledovať ďalší. „Otázka je, čo chlapci zvládnu. Nemáme tú akcelerantov, ktorí vyzrievajú skôr, no šancu môžu čoskoro dostať Martin Pospíšil, Vilo Ďurečko, či Rišo Ondruš. Je na nich, či sa v najbližšom období, za necelý polrok, chcú pripraviť a zlepšiť hlavne po fyzickej stránke. Je na nich, či chcú podstúpiť tú drinu, aby už mladom veku mohli konkurovať mužom a nebyť slabým miestom v zostave seniorského tímu. Je to na nich,“ konštatuje tréner Wimmer. 

Okrem titulu majstrov Slovenska, interisti zbierali skúsenosti aj na medzinárodnom fóre, obzvlášť v European Youth Basketball League. V rámci stredoeurópskeho regiónu skončili druhí, vďaka čomu sa kvalifikovali na superfinálový turnaj. Na ňom s bilanciou 2-1 obsadili konečné piate miesto. Azda rovnako významné ako zahraničné skúsenosti a všemožná podpora zo strany rodičov bolo, že hoci sa rekonštruuje Eurovia aréna, klub si vybudoval zázemie a prechodný domov na Trnávke. „Je to mimoriadne dôležité. Stálo to veľa peňazí, museli sme si na to požičať. Podarilo sa to vďaka iniciatíve jednotlivcov, ktorú šikovne zastrešil generálny manažér Michal Ondruš. Halu sme dostali do stavu, keď predstavuje veľmi slušný basketbalový stánok. Vo všeobecnosti je to otázka na samosprávy a štát, či je pre nich dôležité, že veľký počet detí takto nebehá po uliciach a nevymýšľa blbosti, ale zmysluplne trávi čas. Žiaľ, v porovnaní s okolitými štátmi, Slovensko je v tomto prvotnopospolná spoločnosť. Bez peňazí investovaných do infraštruktúry sa šport robiť nedá. U nás to stále zostáva na dobrej vôli a iniciatíve jednotlivcov, ale to je nesystémové a nesystematické. Má to vplyv na to, či sa podarí vychovať ďalšiu generáciu hráčov,“ kriticky uzatvára Karol Wimmer.

X

X

O TITUL SA PRIČINILI

Hráči: V. Ďurečko, R. Hudec, D. Koller, M. Koller, J. Kŕč, L. Lüttmerding, M. Malovec, J. Minarovjech, R. Ondruš, M. Pospíšil, A. Róka, M. Šabo, S. Siváček, Š. Tvrdoň, A. Voštinár, M. Vrabček, M. Weber.

Pozn.: T. Malovec počas sezóny prestúpil. T. Borodovčák, Z. Boros, A. Čorba a D. Randuška počas sezóny skončili.

Šeftréner: K. Wimmer. Tréner: R. Ivan.

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.

                               


Zoznam aktualít

Naši partneri