Aktuality

Inter je už doma v Pezinku

Určite to už viete, tú novinku nešlo prehliadnuť či prepočuť. Basketbalisti Interu Bratislava našli dočasné útočisko v Pezinku. Ich domovskú Eurovia Arénu na bratislavských Pasienkoch čaká náročná rekonštrukcia a dostavba, po ktorej bude slúžiť nielen klubu, ale ako Národné basketbalové centrum celému slovenskému basketbalu. Dovtedy však budú interisti pôsobiť vo vinohradníckom a vinárskom meste pod Malými Karpatmi. Prvý zápas už majú za sebou a bola to veľkolepá premiéra!

Nový domov žlto-čiernych pamätá slávne časy pezinského basketbalu. Ten sa tešil z prvého titulu majstrov Slovenska v roku 1993. Nasledovalo šesť triumfov v rade medzi rokmi 1997 až 2002 a hoci potom prišiel pád, v ére nového klubu zažil pezinský basketbal renesanciu a ešte dva tituly v rokoch 2008 a 2010. Dokopy deväť majstrovský titulov – toľkými sa môže hrdiť len Bratislava. Samozrejme, všetkými vďaka Interu.

Spojení medzi Interom a pezinským basketbalom je množstvo. Postupne si na domácich zápasoch pripomenieme niektoré osobnosti naprieč hráčskymi generáciami, ktorých meno je späté s jedným i druhým klubom a okrem úspechov Interu si celkom isto spomenieme aj na tie, ktoré dosiahli Pezinčania. Pretože ako sme deklarovali, našou misiou nie je len prečkať dobu, kým sa bude Inter môcť vrátiť na Pasienky, ale aj naštartovať v Pezinku pravý basketbalový ošiaľ, z ktorého bude môcť mesto ťažiť aj po tom, čo sa Inter jedného dňa vráti do Bratislavy.

Pezinská hala na Komenského ulici je skutočne magickým miestom. Domáce mužstvá, či už to bol BK Davay, neskorší BK Slovakofarma, či v novšej ére Skanska a AB Cosmetics Pezinok, v nej zviedli veľké súboje (niektoré aj s Interom), predstavili sa tam špičkové európske celky, vrátane Panathinaikosu Atény či Partizanu Belehrad. Hoci je to už história, na stenách dodnes visia bannery, ktoré pripomínajú tie slávne časy. A dobre si ich pamätajú nielen fanúšikovia. Napríklad Olega Meleščenka, súčasného trénera Interu, sme si doberali, aké to je odraz byť doma práve v hale, kde ako hráč Prievidze dostal viackrát pocítiť, že on ani jeho spoluhráči nie sú vítaní. S úsmevom i pokorou vravel: „Keď som v pondelok prišiel na prvý tréning do pezinskej haly, uvedomil som si, že nič sa nezmenilo. Len vymenili palubovku. Ostatné je rovnaké ako pred takmer tridsiatimi rokmi, keď som bol ešte hráč. Je to veľa spomienok. Klobúk dole pred tým, čo tu dokázali. Pre nás bude veľká česť hrať v hale, ktorá bola domovom viacnásobných majstrov Slovenska.“

Treba zdôrazniť, že interisti si v novom domove nespravili hanbu. Práve naopak. Hneď v úvodnom stretnutí po výbornom výkone deklasovali úradujúceho majstra Níké Slovenskej basketbalovej ligy a aktuálneho držiteľa Slovenského pohára, tím Spišských Rytierov 84:65! V tej mladej partii, ktorú vedie kouč Meleščenko a ktorej väčšinu tvoria odchovanci Interu, vrátane mimoriadne talentovaného Tima Malovca, skrátka čosi je...    

PEZINOK JE OK...

Už ste videli náš prechodný domov? Netreba sa báť, v Pezinku ho nájdete ľahko. Ak do haly prichádzate od Bratislavy autom, najlepšie je na kruhovom objazde pri nákupných centrách (budete ich mať po ľavej ruke) odbočiť na Okružnú ulicu. Po nej sa odveziete až na koniec, kde sa stáča vpravo a mení na ulicu SNP. Druhá odbočka vpravo bude potom Komenského ulica. Najprv po ľavej ruke uvidíte menšiu volejbalovú halu, vedľa nej futbalový štadión. Parkovať sa obvykle dá už pred ním. O čosi ďalej vľavo, pred križovatkou s ulicou 1. Mája je ďalšie parkovisko. Hala je vpravo a ak prídete skôr, aj pri nej je vždy voľných zopár parkovacích miest. Netreba sa báť, aj cez pracovný týždeň, sa dá z centra Bratislavy dostať na basketbal do Pezinka za zhruba trištvrte hodinku...

Bratislava má s Pezinkom výborné autobusové i vlakové spojenie. Ak prichádzate autobusom, najlepšou možnosťou je vystúpiť na zastávke Pezinok, Tesco. Prejdete cez cestu, po ľavej ruke budete mať potok, vydáte sa cez sídlisko Juh a popri potoku za pár minút dokráčate až k hale.

Ak preferujete vlak, do Pezinka chodia spoje z Hlavnej stanice (cez Vinohrady a Raču) aj z Nového mesta (cez Predmestie a Raču). Cesta trvá okolo dvadsať minút. Vystúpiť odporúčame na železničnej stanici Pezinok (nie na skoršej Pezinok – Zastávka v historickej časti Grinava). V takom prípade vyjdete zo stanice na Holubyho ulicu, prejdete cez svetelnú križovatku a máte dve či tri alternatívy. My odporúčame pokračovať po Holubyho ulici, po pravej ruke najprv miniete Radničné námestie, o minútu neskôr Kultúrne centrum. Po ľavej ruke budete mať Katovu uličku, ktorou prejdete na sídlisko Za Hradbami, mierne vľavo budete mať rovnomennú ulicu, po ktorej sa vydáte stále rovno. Tá sa za ďalšou križovatkou „zmení“ na Ulicu 1. Mája a spoľahlivo vás dovedie k hale. Tu treba počítať, že zo stanice to trvá slabú štvrťhodinku.

Ak prídete skôr, alebo budete mať čas po zápase, v Pezinku si môžete posedieť pri vyhlásenom miestnom vínku alebo dobrom pive. Hoci sa väčšina podnikov koncentruje na pomerne malej ploche v centre mesta, typické šenky s dobrou atmosférou nájdete aj inde. Mimochodom práve teraz je obdobie burčáku – v Pezinku sa tento opojný nápoj, vlastne kvasiaci hroznový mušt – nevolá burčiak, ale naozaj burčák, čo je informácia, ktorá sa vám môže tiež hodiť.  

Ak by ste sa po baskete trocha zdržali, vedzte, že posledný vlak do Bratislavy odchádza 22:58 (autobus 22:08) a premáva v stredu aj v sobotu, teda v dni, keď budeme hrávať v Pezinku naše domáce zápasy.  

POKRAČUJEME!

V zlom počasí uprostred pracovného týždňa prišlo na prvý ligový zápas do haly na Komenského ulici iba čosi cez sto divákov. Ako odrazový mostík to ujde, ale po sezóne, ktorú sme pre pandémiu a prísne opatrenia museli odohrať bez fanúšikov, chceme teraz robiť radosť priaznivcom basketbalu a máločo nás teší tak ako ich podpora. Preto vás pozývame, príďte a dajte o sebe vedieť! Najbližšie hráme doma už v stredu 13. októbra proti ambicióznemu Lučencu a potom, v sobotu 16. októbra, proti Komárnu, ktoré sa na ligovú mapu vrátilo pred touto sezónou, podobne ako Pezinok.

Ešte jedna dôležitá informácia: vstup do haly je v režime KZ (Kompletne zaočkovaní). Nemali sme príliš na výber a pristúpiť sme k nemu museli najmä pre nižšiu kapacitu pezinskej haly. Takto ju môžeme zaplniť do posledného miesta... To by bola paráda!           


Zoznam aktualít

Naši partneri