Aktuality

Exhibícia zrušená, pohár pozmenený

Z ambicióznych plánov obnoviť tradíciu exhibičných All-Star zápasov Slovenskej basketbalovej ligy v sezóne 2020/21 nebude nič. Finálový turnaj Slovenského pohára basketbalistov nateraz ohrozený nie je, no odhlásili sa z neho tímy pôsobiace v nižších súťažiach.

Zápas hviezd sa mal uskutočniť 13. februára 2021 v Leviciach. Dôvod, prečo fanúšikovia počas tohto ročníka neuvidia obľúbenú exhibíciu, je vo svojej podstate jednoduchý: aj tak by sa jej s najvyššou pravdepodobnosťou nemohli zúčastniť. Vzhľadom na aktuálne epidemiologické opatrenia sa ligový basketbal môže hrať iba bez divákov. Ak by neskôr aj prišlo k nejakému uvoľňovaniu, nedá sa predpokladať, že by bolo možné levickú halu zaplniť zmysluplným počtom fanúšikov. Organizátori by tak prišli o príjmy zo vstupného. Otázne tiež je, ako by v podobnej situácii reagovali podaktorí partneri podujatia.

V decembri teda padla definitíva, že exhibícia sa hrať nebude. K tejto záležitosti poskytol stanovisko aj riaditeľ SBL Peter Mičuda, ktorý sa prihovoril fanúšikom prostredníctvom oficiálnej ligovej stránky: All-Star zápas berieme ako bonus, kde sa ukážu najlepší hráči ligy a divákov sme touto cestou chceli opäť potešiť. Treba však zobrať do úvahy súčasnú situáciu. Snažíme sa chrániť hráčov a ich zdravie. Radi by sme bez ďalšieho vážnejšieho narušenia chceli doviesť súťaž do play-off. Z tohto dôvodu sa v tejto sezóne All-Star zápas neuskutoční. Myslím si, že každý, kto vníma aktuálnu situáciu, pochopí, prečo k tomuto došlo. Mrzí nás to, ale na takýchto podujatiach je kľúčový bezprostredný kontakt s divákmi, čo momentálne nie je možné. Verím, že organizátori pripravia o rok ešte lepší All-Star zápas.

Už na január 2021 je naplánovaný aj finálový turnaj Slovenského pohára. Final Four by sa malo hrať 22. a 23. januára. Už skôr mali družstvá odohrať zápasy I. a II. kola a následne aj štvrťfinále. Lenže pre družstvá z dvoch nižších súťaží, I. a II. ligy, predstavuje zásadnú prekážku, že tieto súťaže sa stále nehrajú a nemôžu ani vykonávať riadny tréningový proces.

V hre bola aj alternatíva, že celé pohárové dianie sa posunie, pričom vyvrcholiť by mohlo v marci. Napokon sa však termíny nemenia, ako nám potvrdil aj riaditeľ SBL Peter Mičuda.

Hracia komisia Slovenskej basketbalovej asociácie dala účastníkom z nižších súťaží príležitosť „vycúvať“ z pohára. Využili ju prvoligisti Nitra, Považská Bystrica, Žilina, Levoča, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Komárno a druholigisti Rožňava, Holíč a Bánovce nad Bebravou. Len Kežmarok nestiahol svoju prihlášku.

Odpadlo tak kompletné prvé kolo pohára, v ktorom si mali zmerať sily práve družstvá z nižších súťaží. Počnúc druhým kolom by mal SP pokračovať podľa pôvodného programu i vyžrebovania. Zostáva tak odohrať jeden zápas druhého kola práve medzi Kežmarkom a Lučencom, a to v najneskoršom termíne do 10. Januára 2021. Víťaz postúpi do štvrťfinále a zmeria si sily so Svitom. Okrem toho by sa do 16. januára mali odohrať aj duely Prievidza – Handlová, Spišská Nová Ves – Levice. Inter Bratislava nemá súpera, a tak postupuje priamo medzi štyroch najlepších a zúčastní sa na finálovom turnaji, ktorý by sa mal odohrať v pôvodnom termíne 22. a 23. januára.

X

X

Článok pôvodne vyšiel v denníku Šport. Ďakujeme za súhlas so šírením.


Zoznam aktualít

Naši partneri